Gişe memuru öldükten sonra Saraylar kapatıldı!

Gişe memuru öldükten sonra Saraylar kapatıldı!
24 Mart 2020, 09:48
Koronavirüs salgını döneminde on binlerce yabancı turistin ziyaret ettiği İstanbul’daki saraylar, Dolmabahçe Sarayı’ndaki bir gişe çalışanının şüpheli ölümünden bir gün sonra apar topar kapatıldı.

Dolmabahçe Sarayı, dünyada salgının başlamasından sonra 3 ay, Türkiye’de salgının varlığının resmen açıklanmasından sonra bir hafta süreyle açık kaldı. Bu süreçte Dolmabahçe Sarayı’nda gişe görevlisi olarak çalışan M.K., rahatsızlanarak hastaneye kaldırıldı ve ardından yaşamını yitirdi. M.K. hastanede tedavi gördüğü sırada, kızı sosyal medya üzerinden, “Dolmabahçe Sarayı neden açık? Babama yazık değil mi? Vebalini kim öder” paylaşımı yaptı. Bu paylaşımdan sadece birkaç saat sonra M.K.’nin ölüm haberi geldi. M.K.’nin cenazesinin kaldırılmasından bir gün sonra, 18 Mart günü ise Milli Saraylar’a bağlı tüm saray ve kasırların kapatıldığı açıklandı.

Çakırözer: Müze çalışanlarına test yapıldı mı?

Cumhuriyet'ten Mahmut Lıcalı'nın haberine göre Milli Saraylar yönetiminin, korona şüphesi taşıyan ancak “zatürree” olarak açıklanan ölüm sonrası gişe görevlisinin çalışma arkadaşlarına konunun kamuoyuna duyurulmaması için baskı yaptığı da iddia edildi. Milli Saraylar’daki ihmal iddialarına ilişkin soru önergesi veren CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Milli Saraylar İdaresi’ne bağlı saray, kasır ve müzelerde çalışanlara test yapıldı mı? Gişe memurumuz M.K’nin ölüm nedeni de zatürree diye açıklanmış. Ona da Aytaç Yalman’daki gibi ‘korona negatif’ denmiş. M.K.’nin de koronadan ölmüş olması olası mı? Ayda 200 bin turistin ziyaret ettiği sarayların dünyada salgının başladığı ocak ayının başından mart ayının üçüncü haftasına kadar açık tutulması çalışanlar ve ziyaretçiler açısından çok büyük bir risktir. Bu duyarsızlığın ve sorumsuzluğun hesabı Milli Saraylar yönetiminden sorulmalıdır” dedi.

Gişe memurunun hastaneye kaldırılmadan birkaç gün önce ve Türkiye’de de salgının başladığının resmen duyurulduğu günlerde Milli Saraylar İdaresi Başkanlığı’nın ziyaretlerin sürdüğünü duyurduğu 11 Mart tarihli paylaşım silindi.

Yorumlar
Hayret
25 Mart 2020, Çarşamba 04:14
Hayret ediyorum. Hayat bir şekilde devam ediyor. Mesela fırınlar kapanıyor mu marketler kapanıyor mu. Doktorların canı can değil mi. Elbette herkes risk altında ama biz kış uykusuna yatan ayılardan değiliz.
PTT ci
25 Mart 2020, Çarşamba 02:10
Bankaci arkadaşım aynı duyguları ve sorunları yaşıyoruz. Millet harbi kafayı yemiş. Can sikintisindan her gün PTT deler. Buna dur diyebilecek maalesef biz olamıyoruz.
Bankacı
25 Mart 2020, Çarşamba 07:42
Önlem alınması için illa ölmek mi lazım bende kamu bankasında gişede çalışıyorum ama insanlar akın ediyor bankaya sanki hiç banka görmemiş gibi beni hasta edip öldürdükten sonra mı anlayacaklar kapalı alanlara toplanmamayı!!!
Mualla demirtas
25 Mart 2020, Çarşamba 07:15
Yine ayni yorumu yapicam.Neden hala ulkemizde yasaklar gelmiyor.tedbirler tedbir alinmskta gecikiliyor.Bu ulkeyi yonetenler bize nasilsa gelemez biz biyerlere gizlendik kimseylen temasimiz yok.gerisi ne olursa olsun.Turkiye oara kazansin.Turist gelsin.Mali gelir cogalsin.Birileri kazansin.Ey bu ulkeyi yonetenler uyan artik pencereden bir bak ulkende neler oluyor.Olu ve hasta sayisini gizleme herkez herseyin farkinda (Kafasini kuma gomenler haric zavalli kesim)Daha neyin pesindesiniz.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha