Erkan Yağcı: Antalya'da çok ciddi turist trafiği yaşanıyor

Erkan Yağcı: Antalya'da çok ciddi turist trafiği yaşanıyor
07 Nisan 2022, 09:42
AKTOB Başkanı Erkan Yağcı Antalya turizmdeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı Hürriyet'ten Salim Uzun'a Antalya turizmindeki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya'da Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşanıyor

Antalya’da, Rusya ve Ukrayna dışında çok ciddi turist trafiği yaşandığını vurgulayan Erkan Yağcı, “Turizmci krizlere karşı bağışıklık kazandı. İyi, orta, kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz. Asla karamsar değilim. Çünkü sektör olarak her krizden ders çıkardık” dedi.

Bağışıklık kazandık, bu süreci de iyi yöneteceğiz

2020’de her şeyi sıfırladıklarını kaydeden Erkan Yağcı, “Belki çok iddialı olacak ama krizlere karşı bağışıklık kazandık. Sektör olarak bu konuda deneyimimiz var. Bu süreci de iyi yöneteceğiz. Elbette sıkıntılı bir dönem. Ama çözeceğiz. Bunu yaparken de sorunlarla yüzleşeceğiz. Ne yapacağımızı, hangi adımları atacağımızı son bir aydır çok yoğun biçimde planlıyoruz. İyi, orta, kötü senaryoya göre hazırlık planı yapıyoruz. Çünkü Rusya sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin 1 numaralı kaynak pazarı. Antalya’da ürün portföyünün gelişmesi ve fiyat dengesinin oluşmasında çok önemli bir pazarımız. Ukrayna pazarı ise daha çok pandemi döneminde öne çıktı ve 1 milyon bandını aştı.

Kaç turist geleceği değil tüm pazarlardan turist sağlamamız lazım

Sorunları konuşmaktan çok çözümleri konuşan bir sektör haline geldik. 2022 için rakam vermek çok zor. Fakat ‘Pandemiden daha kötü olmayız’ demek doğru bir yaklaşım değil. Pandemide zaten dibi gördük. Referans yılımız 2019” diye konuştu.

Yağcı, “Kaç turistin geleceğini hesaplamaktan çok tüm pazarlardan turist sağlamamız lazım. Şunu çok rahat ifade edebilirim; Antalya’ya yönelik Rusya ve Ukrayna haricinde tüm pazarlarda önemli bir turist trafiği var. Rusya’dan da Trafik başlatabilirsek çok daha iyi bir tablo olacak” dedi.

Yorumlar
Mehmet Utku Tura
08 Nisan 2022, Cuma 05:36
Turizm. Evet. 2-3bin liralık kiralar 10-15bine çıktı. Turizm. Evet. Satılık ev fiyatlarını söyleyemiyorum bile. Evet. Turizm
Muhammet Aksaray
08 Nisan 2022, Cuma 04:49
Evet Antalya kaleiçinde merdivenler var ama engelliler için asansör veya düz geçiş maalesef yok çok ayıp
Suat tat
08 Nisan 2022, Cuma 12:50
Nasıl bir turizm hazırlığı..kaleiçi yat limanına asansör ile inilemiyor hep arızalı.. Umumi Tuvaletler kapalı.. Geceleri zifiri karanlık.. Gezinde görün sonra turizm baş kentinimi . sonra karar verin.. Lütfen.. Masa başından olmuyor.. ??
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha