Erkan Yağcı: 2022'de yönetmemiz gereken iki sorun var!

Erkan Yağcı: 2022'de yönetmemiz gereken iki sorun var!
17 Şubat 2022, 10:32
Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, ANSİAD'ın toplantısında turizmdeki sorunlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)'ın 2022 yılı 2. Kahvaltılı Toplantısı'nın konuğu AKTOB Başkanı Erkan Yağcı oldu. ANSİAD toplantısında 'Antalya'da Turizm ve Turizmin Geleceği' konusu konuşuldu. AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, turizmcilerin gündeminde olan konularla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

2022'de enerji ve gıda maliyetleriyle sınanacağız

Turizmciler olarak 2022'de yönetmeleri gereken iki konunun karşılarında durduğunu belirten Yağcı, " Birincisi enerji maliyetleri, ikincisi gıda maliyetleri. Bizim en önemli gider kalemlerimizden biri enerji, ikincisi de gıda. Bunları daha iyi yönetmemiz gereken bir döneme giriyoruz. Bizim sektör iki yıldır salgınla sınandı, bu yıl da enerji maliyetleri ve gıda maliyetleri ile sınanacağımız bir döneme girdik." dedi.

3. hedef kaynak pazarımız İngiltere olmalı

Antalya'nın geleceğiyle ilgili iki önemli vizyonun ortaya konması gerektiğini kaydeden Yağcı, “Antalya'da temel iki pazar var, Almanya ve Rusya. 2020 yılında yani pandemiden önce Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın oluşturduğu 2023 stratejisi vardı. Burada üç temel konu, pazar çeşitliliğini artırmak, ürün çeşitliliğini artırmak ve tanıtım çalışmaları. İstikrarlı ve sürdürülebilir bir iş modeli için de taleplerin düşük sezonlara yayılması lazım" diye konuştu.

Antalya'nın pazar çeşitliliğini yaratarak ciddi bir sıçrama gerçekleştireceğinin altını çizen Yağcı, “Üçüncü kaynak pazarımız İngiltere olmalı. Bunun için en uygun ülke olduğunu düşünüyorum çünkü İspanya'ya her yıl 15 milyondan fazla İngiliz turist seyahat ediyor. Şu an mesela Antalya'ya gelen erken rezervasyonlarda öncü ülke İngiltere. Bu yıl hem ertelenmiş bir talep olduğunu biliyoruz hem de o talebin rezervasyona dönme hızı çok fazla. Bu nedenle de İngiltere'nin ön plana çıkacağı bir sezon olacak diyebilirim" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha