Emekli Almanlar Antalya otellerinde: Para biriktirmek için geliyoruz

Emekli Almanlar Antalya otellerinde: Para biriktirmek için geliyoruz
31 Ocak 2023, 09:49
Kış dönemini Antalya'da otellerde geçirmek için ülkelerinden gelen Alman turistler tatilleri hakkında bilgiler verdi.

Isınmada kullanılan enerji giderlerinin artmasından dolayı kışı Antalya’da geçiren Alman turistler Milliyet'e değerlendirmelerde bulundu.

Her şey dahil günlük 30 euro

Türkiye’nin gözde turist merkezlerinden olan Antalya’da yaz turizmin yanı sıra kış turizmi de oldukça hareketli. Kış aylarının yaşandığı şu günlerde hem ileri yaş hem de 55 yaş ve üzeri Almanların tercihi ettiği Antalya’daydık. Bazı otellerin sadece ileri yaşta olan Alman turistlere hizmet verdiği Antalya’da acenteler aracılığıyla gelen ve her şey dahil otellerde konaklamayı tercih edenler yaklaşık 4 ay Türkiye’de kalıyor. Her şey dahil otellerde günlüğü ortalama 30 euro’ya kalan Almanlar, Türkiye’yi tercih ediş nedenlerini Milliyet’le paylaştı.

Emekli maaşımızla Antalya'da rahatlıkla tatil yapabiliyoruz

Antalya’ya 3 Aralık’ta gelen Paul Wutz (72), şubat sonu Almanya’ya döneceğini söylüyor. Emekli olan Wutz, her yıl hem kış hem de yaz aylarında Antalya’ya geldiğini ve burayı çok sevdiğini anlattı: “Uzun yıllardır eşimle buraya geliyoruz, burası her geçen yıl bizim için daha iyi bir yer haline geliyor. Burada geniş bir aile edindik. Şu an Almanya’da olsak yalnızdık ve evden çıkamıyorduk. Ancak burada böyle değil. Kahvaltılımızı da öğle ve akşam yemeklerimizi de burada arkadaşlarımızla yiyoruz. İznimiz olsa daha fazla kalırım. Kışın burası çok soğuk olmuyor ve tabii ki diğer ülkelere göre daha uygun, aldığımız emekli maaşlarımızla rahatlıkla tatil yapabiliyoruz.”

Türkiye'ye para biriktirmek için geliyoruz

Antalya’nın Alanya ilçesine 19 Ocak’ta eşiyle gelen Signd Judisch (61) de her yıl kış mevsimin büyük bölümünü burada geçirdiğini belirtirken, “Havası temiz ve çok güzel. Almanya’da gaz çok pahalı ayda 180 euro gaz parası veriyoruz. Burası daha ucuz. Türkiye’ye para biriktirmek için geliyoruz. İnsanları da çok güler yüzlü, Türkiye’ye gelmekten çok memnunuz” diyor. Silvi Sareyha da yılda 2 kez Türkiye’ye geldiğini belirterek, buradaki mutluluğunu şöyle ifade ediyor: “15 yıldır her kış Türkiye’deyim. Özellikle sonbahar ve kışın geliyorum. Almanya bu mevsimlerde soğumaya başlayınca ben de buraya geliyorum. 5 Ocak’ta geldim, martta döneceğim. Buranın en güzel yanı arkadaşlık ortamı, Almanya’da yalnızız ama burada kalabalık bir aileyiz ve bundan çok mutluyum. Bir de Antalya’ya Almanya’ya göre bu mevsimde sıcak.”

Çok güzel dostluklar kurduk

Anne Wolfframsdorff (75) ise uzun yıllardır Antalya’ya gelip gittiğini söylüyor. “Burası bizim için çok iyi. Her şeyden önemli yemekleri çok güzel” diyen Wolfframsdorff, “Türk mutfağını çok seviyorum ve ucuz da. Özellikle kış Almanya’da kalmaktansa eşimle burayı tercih ediyoruz. Havası çok güzel ve sıcak. Yıllardır gelip gidiyoruz çok güzel dostluklar edindik” diyor. Verena Müller (68) de yaz ve kış Antalya’yı tercih edenler arasında. Otelde kaldıkları süre boyunca hiçbir şeyle uğraşmadıklarını söyleyen Miller, şunları anlatıyor:

“Paramızı peşin ödüyoruz ve gidene kadar da tüm hizmetlerinden yaralanıyoruz. Almanya’ya göre çok uygun. Temizlik ve yemek yapmıyoruz ama evde olsak bunları da yaparız. Bir de burası sıkıcı değil. Yaş ortalaması yakın insanlarla birlikteyiz ve vakit çok güzel geçiyor.”

Oteldekilerin yüzde 90’ı emekli Almanlar

Alman konukların kaldığı otellerden birinde yetkili de şunları aktardı:

“Şu anda otelimizin yüzde 95’i dolu ve müşterilerimizin yüzde 90’ı da emekli Almanlar. Kalan müşterilerimizin büyük çoğunluk yıllardır bizi tercih ediyor. Özellikle kışın konuklarımızın tamamına yakınını Almanlar oluşturuyor. Gelenler maksimum 90 gün kalıyor. Antalya’yı tercih etme sebepleri ise diğer ülkelere daha ucuz olması. Her şey dahil otelimizde günlüğü 25-30 euro. Bu da onlar için hiçbir şey. Şöyle bir tarafı da var, temizlik dertleri yok, yemek dertleri yok. 7/24 kendilerine sınırsız bir hizmet var. Böyle olunca tatil için Türkiye’yi tercih etmeleri çok normal. Bir de Almanya’daki gaz fiyatlarından dolayı uzun süre kalanlar da var. Konaklayan şunu diyor, ‘O kadar gaz parası vereceğime gider o parayla Türkiye’de her şey dahil konaklarım’ yaptıkları şey gayet mantıklı.”

4 ay 2 kişi 5000 euro

Almanların yanı sıra Almanya’da yaşayan Türkler de kış mevsimi geçirmek için Antalya’yı tercih ediyor. Yaklaşık 55 yıldır Almanya’da yaşayan Behiye Özkan (74) ve Zeki Özkan çifti, 20 yıldır her yıl bu mevsimde Türkiye’ye geldiklerini söylüyor. Özkan Çifti, aynı otelde 20 yıldır kaldıklarını ve artık otel çalışanlarıyla aile gibi olduklarını belirterek, “Her yıl aralık ayında gelip mart ayı sonunda Almanya’ya dönüyoruz. Almanya bu mevsimlerde çok soğuk olduğu için biz de Antalya’da kalmayı tercih ediyoruz. Acente aracılığıyla geldik. Dört ay için her şey dahil ve uçak biletleri de içinde 2 kişi için 5000 euro ödedik. Buna havalimanından alınıp yeniden havalimanına bırakılmakta dahil. Biz, Almanya’da kaldığımız yere yakıt parası vermiyoruz ancak özellikle kış mevsiminde Türkiye’nin tercih edilmesinin bir sebebi de artan yakıt fiyatları.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha