EasyJet’e cinsiyet ayrımcılığı suçlaması

EasyJet’e cinsiyet ayrımcılığı suçlaması
13 Kasım 2017, 19:21
Avrupa’nın önde gelen low cost firması EasyJet, geçtiğimiz cuma günü TUI’nin üst yönetiminde çalışan Johan Lundgren’in; Carolyn McCall’un yerine yeni CEO olarak atandığını duyurmuştu. Lundgren’in alacağı maaş ise İngiltere’de tartışma yarattı.

İngiltere’nin ekonomi haber portallarından This is Money’nin haberine göre; 1 Aralık 2017 tarihinde Easy Jet’te CEO olarak göreve başlayacak Johan Lundgren’in net maaşı 740 bin Pound olarak belirlendi. Bu rakam, havayolu firmasının 7 yıldır CEO’luk görevini yürüten Carolyn McCall’un maaşından 36 bin Pound daha fazla…

Eşit ücret savunucuları bu konuya dikkat çekerek; yeni CEO Johan Lundgren’in havacılık sektöründeki tecrübesinin selefi Carolyn McCall’dan daha az olduğuna dikkat çekerek; bu gelişmeye tepki gösterdi.

İngiltere Kadın Eşitlik Partisi’nin (Women’s Equality Party) lideri Sophie Walker ise bu uygulamanın birçok kez yaşanan; sektörde daha uzun süreli tecrübeye sahip olmasına rağmen kadın çalışanların daha az ücret almasının klasik bir örneği olduğunu belirtti. Walker yaşanan bu gelişme sonrasında kadın ve erkek çalışanlar arasında yaşanan “ücret eşitsizliği”ne ve çalışma hayatındaki “cinsiyet ayrımcılığı”na dikkat çekti.

İngiliz düşünce kuruluşu High Pay Centre yöneticisi Stefan Stern ise; bu örnekteki ücret farkının önemli boyutta olmadığını belirtti.

EasyJet’in sözcüsü de yaptığı açıklamada; Johan Lundgren’ın ve Carolyn McCall’un maaşlarının hemen hemen aynı seviyede olduğunu belirterek; her iki yöneticinin de diğer sosyal imkanlar bakımından aynı koşullara sahip olduğuna dikkat çekti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha