e-ticaret devleri acentecilik için başvuru yaptı... TÜRSAB'dan cevap geldi

e-ticaret devleri acentecilik için başvuru yaptı... TÜRSAB'dan cevap geldi
13 Ekim 2020, 11:14
E-ticaretin devleri Trendyol, Hepsiburada ve N11 tur satışı yapabilmek için TÜRSAB'a başvurdu.

Küresel salgın koronavirüsle birlikte dijitalleşme daha çok öne çıkarken, e-ticaret platformları da sektör çeşitliliğini geliştirmek için düğmeye bastı. Daha çok bir pazaryeri hizmeti veren e-ticaret platformları, perakendenin yanı sıra turizme girmek için de çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye'nin önde gelen üç e-ticaret platformu Trendyol, Hepsiburada ve N11, tur satışı için kolları sıvadı.

TÜRSAB 'Haksız rekabet olur' dedi başvuruları reddetti

Türkiye'de tur satışı yapabilmek için Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği'nden (TÜRSAB) acente belgesi alınması gerekiyor. Sabah'tan Betül Alakent'in haberine göre N11, 2014 yılında acentecilik belgesini alırken, Trendyol ve Hepsiburada da söz konusu belge için başvuru yaptı. Ancak TÜRSAB, 'Haksız rekabete yol açacağı' gerekçesiyle başvuruyu reddetti. Hal böyle olunca iki firma talebini Kültür ve Turizm Bakanlığı'na taşıdı. Acentecilik faaliyeti için tüm süreçlerini tamamlayan firmalar, satış için izin bekliyor. Edinilen bilgilere göre, bu firmaların acente belgesi alabilmesi için kanunda değişiklik yapılması gerekiyor.

2014 yılında acentecilik belgesini alan N11, kendi sitesinden uçak bileti satışı yapıyor. Seyahat acenteciliği için ayrı bir faaliyet alanı kurulması gerektiğini, perakende satışlarının yapıldığı yerde acentecilik hizmetinin verilemeyeceğini öne süren TÜRSAB, N11'i disiplin kuruluna sevk etti. Uçak bileti satışlarının devam ettiği sitede, paket tur satışları için de hazırlık yapıldığı belirtiliyor.

Edinilen bilgilere göre, e-ticaretin üç devi, gerekli izinleri almaları halinde tur satışına başlayacak. Otel, uçak, transfer hizmetleri gibi bir acentenin verdiği hizmetleri paket olarak dijital platformdan sunacak olan şirketler, otel ve havayolu şirketleriyle de anlaşmalar yapacak.

Ünsever: 12 bin acenteye haksızlık olur

TÜRSAB Hukuk Başdanışmanı Av. İlker Ünsever, Trendyol ve Hepsiburada'nın acentecilik belgesi almak için başvuru yaptığını doğruladı. "Ancak biz haksız rekabete yol açacağı gerekçesiyle reddettik" diyen Ünsever, TÜRSAB'ın 12 bin acentenin hakkını korumaya çalıştığını ifade etti. Seyahat acenteciliğinde sadece bu işe odaklanılması gerektiğini belirten Ünsever, "Türkiye'de bir check-up'ı sadece hastane satar. Bu sitelerden check-up satın alamazsınız. Acentecilik de böyle bir şey. Acentecilik işi sadece bir ticaret değil, meslektir" dedi.

Yorumlar
Mustafa Şentürk
14 Ekim 2020, Çarşamba 11:50
TÜRSAB üyelerinin hakkını koruyor. TÜRSAB'ı destekliyoruz. Yılmaz Bey'in, "TÜRSAB, Acentalarına rehbersiz tur yapılamayacağını, bunun haksız rekabet olacağını anlatsın." sözüne katılmıyorum.Elbette, Yabancı Turist grupları için Rehbersiz olmaz. Rehber ücretleri de 250 Euro olmalıdır. Ancak, Yılmaz Bey, asgari ücretin 2324 TL olduğu bir ülkede, paket turda 708 TL rehber ücretinin (Yerli Turiste çalışan acentalar için söylüyorum) HAKLI olup olmadığını cevaplasın. Rehberler, Acentaların olmazsa olmazıdır. Bizler, bu zor günlerde birbirimize destek olmalıyız. Rehber ücretleri, Pandemi kurallarına göre güncellenmelidir. Bugüne kadar güncellenmemesi haksızlıktır.
Deniz
14 Ekim 2020, Çarşamba 11:13
Türsab ve bakanlık önce acentesi in firma büyüklüğüne bakmadan 1618 numaralı kanunda işlediği suçun cezasını verip belgesini iptal etsin. Sonra gelsin bu dediklerini söylesin
Eyüp Kartal
14 Ekim 2020, Çarşamba 09:02
1618 sayılı kanun incelendiğinde görülecektir ki;internet üzerinden satış yapan bütün operatör ve havayolu şirketleri kaçak acente faaaliyetinde bulunmaktadırlar. Bunların faaliyetleridi 12500 acenteye haksızlıktır.Bunları durdurun diyoruz.teknoıloji ilerledi olmaz diyorlar.Teknoloji ileyince haksızlık yapmak normal bir şey haline mi geliyor? Ben bu kanuna güvenerek 20 yıl önce acente kurdum.ve hakkımın Hukuken savunulmasını ve korunmasını devlet büyüklerimizden talep ediyorum.
Yılmaz Dilaver
14 Ekim 2020, Çarşamba 08:31
Türsab "haksız rekabet olur"derken, acentelerine rehbersiz tur yapılamıyacağını ,bunun haksız rekabet olacağını da anlatsın.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha