Dmitry Peskov Rus şirketleriyle Türk bankaları arasındaki sorunun kaynağını açıkladı

Dmitry Peskov Rus şirketleriyle Türk bankaları arasındaki sorunun kaynağını açıkladı
01 Şubat 2024, 14:06
Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitry Peskov, Kremlin’in Rus şirketlerinin Türkiye’deki hesaplarıyla ilgili yaşanan sorunun farkında olduklarını ve konuyla ilgili Moskova ve Ankara’nın ile diyalog halinde olduğunu söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Sözcüsü Dmitry Peskov, gazetecilerin Kremlin’in Türk bankalarındaki şahıs ve şirketlerin yaşadığı sorunlarından haberdar olup olmadığı sorulduğunda, “Evet biliyoruz. Türk ortaklarımız ve meslektaşlarımızla aktif bir diyalog halindeyiz ve bu sorunları görüşüyoruz.” dedi.

Sorun hakkında konuşan Peskov, “Bunlara neyin sebep olduğu açık. Bunlar, her şeyden önce Amerika Birleşik Devletleri temsilcilerinin Türkiye ve mali şirketler de dahil olmak üzere Türk şirketlerine uyguladığı eşi benzeri görülmemiş, açık ve agresif baskılardan kaynaklanıyor” dedi.

Kremlin sözcüsü yaşananlara kabul edilebilir çözümler bulmak için şu anda bir arayışın sürdüğünü belirterek, “Diyalog halindeyiz. Aslında bu tür baskıların, iki ülke halklarının çıkarlarını karşılayan iş birliğimizin, ikili ilişkilerimizin gelişmesine engel olmaması gerektiği yönünde bir anlayış var” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha