CHP'nin teklifinde 'Konaklama Vergisi' de var

CHP'nin teklifinde 'Konaklama Vergisi' de var
23 Mart 2022, 12:52
CHP'nin 'Gider Vergileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını İçeren Kanun Teklifi' ile ilgili basın toplantısı düzenlendi.

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun ile Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, belediye gelirlerinin artırılması amacıyla hazırladıkları “Gider Vergileri Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını İçeren Kanun Teklifi” ilgili TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Konaklama vergisi belediyeler tarafından tahsil edilsin

Torun, yerel yönetimlerin genel bütçe vergi gelirlerinden aldıkları pay oranlarının artırılması, genel bütçeden ayrılan paylara bazı ÖTV gelirlerinin dahil edilmesi, MTV’nin yüzde 20’sinin belediyelere ayrılması, Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesi, belediyelerin kullandığı akaryakıttan vergi alınmaması ve elektrikte ‘mesken’ tarifesi uygulanmasını önerdiklerini söyledi.

Turistik bölgelerdeki nüfus artışının yükü belediyelerin omzunda

CHP'nin tüm itirazlarına rağmen Meclis’ten geçirilen ve 2023’te yürürlüğe girecek olan Konaklama Vergisi'nin belediyeler tarafından tahsil edilmesini istediklerini belirten Torun " Özellikle turizm bölgesindeki belediyeler, yıl boyunca kendi yerleşik nüfusundan katbekat fazla yerli-yabancı turist ağırlamaktadır. Bu nüfus artışının yükü belediyelerin omuzlarındadır. Ancak Konaklama Vergisi’nden belediyelere hiçbir gelir öngörülmemiştir. Bu nedenle; kanun teklifimizde; Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin yüzde 20’sinin belediyelere ayrılmasını ve Konaklama Vergisi’nin belediyeler tarafından tahsil edilmesini öneriyoruz." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha