Bodrum'un su sorunu nasıl çözülecek?

Bodrum'un su sorunu nasıl çözülecek?
10 Kasım 2023, 12:16
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, susuzluk sorunun çözümü için yaptıkları çalışmaları anlattı. Kısa vadeli çözüm için MUSKİ’nin yeni kuyular açtığını belirten Aras, "İmkân olsa çoktan denizden arıtmayı devreye sokmuştuk" diye konuştu.

Susuzluk sorunu ile mücadele eden Bodrum'un Belediye Başkanı Ahmet Aras, muhtarlarla yaptığı toplantıda, sorunun çözümü için yaptıkları çalışmaları anlattı. Herodot Kültür Merkezinde önceki gün yapılan toplantıya Başkan Aras’ın yanı sıra başkan yardımcıları, ilgili birim müdürleri, mahalle muhtarları ve Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Arif Yılmaz ile CHP Bodrum Kadın Kolu Başkanı Umut Anıl Özdoğan, Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Ceyhan katıldı.

Gerçekleştirdiği konuşmada su sorunu ile ilgili valilik, DSİ ve MUSKİ ile görüştüğünü ve kısa vadede çözüm sağlayabilmek için MUSKİ’nin yeni kuyular açtığını belirten Belediye Başkanı Ahmet Aras sözlerine şöyle devam etti: "Sazköy tarafında 3 tane yeni kuyu açılacak. İlki dün akşam itibariyle devreye girdi. Geyik Barajından ölü seviyede su alımına DSİ izin verdi. Oradan su alıp yine halka verilmeye başlandı. Bu da Yalıkavak, Gölköy, Gündoğan tarafını besleyecek olan kaynak. Böylece yer altı sularından, kuyulardan gelen sularda daha çok merkez ve güney kesimde kullanılacak. Aynı zamanda Akgedik Barajından da su temini için çalışılıyor.”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet ArasBodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras

“Bu bir halk sağlığı sorunudur”

Bölgenin su probleminin sadece belediyelere bırakılamayacağını ve bu problemin çözülmesi gerektiğini ifade eden Başkan Aras sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizler kendi imkanlarımızla yapabileceklerimizi biliyoruz. İmkân olsa çoktan denizden arıtmayı devreye sokmuştuk. Biz elimizdeki kuyulardan tankerler vasıtasıyla vatandaşlarımıza ücretsiz su dağıtıyoruz. Yapabildiğimiz şu an bu ama elimizde projeler var, sizlerle paylaşacağım. Bir an önce yetki verilirse yapacağız. Eğer çözülemiyorsa 100 tankerlik bir filo yapıp bütün vatandaşlarımızın evlerine kadar suyu temin edeceğiz. Biz burada hiçbir zaman çaresiz bekleyemeyiz. Çünkü bu bir halk sağlığı sorunu, yaşamsal bir sorundur. Bir an önce bu sorunları çeşitli çözüm önerileri ile beraber kamuoyuna sunmak zorundayız.”

Toplantıda yer alan Kent Konseyi Başkanı Arif Yılmaz yaşanan su sorununun çözümüne ilişkin önlemlere inşaat ruhsatı yasaklarıyla başlanması gerektiğini vurgularken konu ile ilgili sadece tedbir değil meclis kararlarının da alınması gerektiğini iletti.

Yorumlar
Salih bağcı
13 Kasım 2023, Pazartesi 02:35
Bu sene rezil olduk bu saatte kadar 4 defa dır muski yi aradım bir türlü Su gelmedi depomuz da küçük tanker le alma gücümüz de yok perişan olduk artık Allah rızası için bıktım her gün Su kesintisi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha