Bodrum, Rus milyarderleri ve Bakan Ersoy’un Torba’daki otelini konuşuyor

Bodrum, Rus milyarderleri ve Bakan Ersoy’un Torba’daki otelini konuşuyor
14 Mart 2021, 21:50
Türkiye’nin gözbebeği turizm kenti Bodrum iş makinelerine teslim. Bir yandan dünya sosyetesinin ilgi odağında yer alan Bodrum diğer yandan kaybolan yeşili ve kötü yapılaşmasıyla dillerden düşmüyor. Bakan Ersoy’un Torba’daki otel inşaatı da yine kamuoyunun gündeminde.

Bodrum’da farklı alanlardaki yatırımlarla toplam yatırım miktarı 5 milyar doları aştı. Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras’ın verdiği bilgilere göre sadece Ruslar turizmde 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Artan ilgide ünlü isimlerin katkısının büyük olduğu da gözlerden kaçmıyor. Dünyaca ünlü Rus ve Ukraynalı milyarderler ve sanatçılar Bodrum’u çok seviyor. Chelsea'nin sahibi Roman Abramoviç, ünlü milyarderler Viktor Rashnikov, Alexander Grigoryevihç Abramov, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski gibi isimlerin yanı sıra Katar Kraliyet Ailesi, Amazon'un sahibi Jeff Bezos, Uzakdoğulu milyarder Victor Hwang, Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder’in de aralarında bulunduğu dünyanın farklı ülkelerinden ünlü isimler her yıl Bodrum’a geliyor.

Yücel: Hiçbir ciddi önlem yok

Tabii Bodrum’a olan ilgi burada hem gayrimenkul hem turizm sektöründe hızlı bir büyüme yaratıyor. Bodrum’da giderek artan kötü yapılaşma da dikkatlerden kaçmıyor. Başta Torba olmak üzere pek çok noktada yüksek yoğunluklu inşaatların yapıldığını dile getiren Turizm Eski Bakanı Bahattin Yücel, “Pandemi Bodrum’a talebi arttırdı. Kalan son yeşil bitene kadar ağaçlar kesiliyor, tepelere evler yapılıyor. Sabahın erken saatlerinde başlayan iş makinelerinin sesleri, bitmeyen bir kakafoni gibi. Kentin hafızası silinirken, başta trafik yoğunluğuna karşı hiçbir ciddi önlem yok” diye konuştu.

CHP’li Alban gündeme getirmişti

Bazı alt yapı sorunlarını da beraberinde getiren Bodrum’daki yapılaşma aslında birkaç yıldır medyanın gündeminde. Bilindiği üzere Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un sahibi olduğu Bodrum, Torba Mahallesi’ndeki Voyage Otel’in imara aykırı yapılaşması ve sahil işgali iddiaları ile Bodrumlu çevrecilerin tepkisini çekiyordu. Konuyla ilgili “Muğla’yı, Torba’yı, burada yer alan halkın yolunu Sayın Bakan ve onun şirketlerinden korumaya çalışıyoruz” diyen CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban, “Sayın Bakan kendisine ait olan otelin önündeki yolu kendi parsellerine katıp, kendi kullanımına almış. Halkın bu yoldan geçmesi yasaklanmış. Ülkeyi yöneten Bakan kamuya, halka ait yolu kendi kullanımına almış. Kültür ve Turizm Bakanı’nın görevi buraları korumak ve halkın çıkarlarını kollamaktır” şeklinde açıklamada bulunmuştu.

Twitter’da yeniden gündem oldu

Pandemi dönemini Bodrum’da geçiren ve destinasyondaki gelişmeleri yakından takip eden Bahattin Yücel’in Torba’daki otel inşaatıyla ilgili Twitter’da yaptığı paylaşıma da pek çok yorum geldi. “Bodrum Torba’da son yapılan en yüksek yoğunluklu inşaat bilin bakalım kimin?” şeklinde tweet atan Yücel, “Torba’daki bu yapılaşmaya karşı Belediye’nin dişe dokunur bir çıkışı da yok. En azından kamuoyuna anlatılabilirdi” diye attığı bir diğer tweet takipçilerinden yoğun ilgi gördü.

Yorumlar
Zafer
16 Mart 2021, Salı 12:02
Ben hemen hemen hergün Torbadayım. 30 yıl boyunca Mesleğim gereği bir çok beş yıldızlı otel inşaatı gördüm ama bu inşaat kendini aşmış. Firma Torba nın kendine ait olduğunu düşünüyor sanırım. İnşaat alanı çevresi kamyonlarla dolu, açık denilen yol köy yoluna dönmüş heryerde beton bloklar, taşlar vs. Şöyle bir Drone uçurup çevreyi gezin durumu görürsünüz. Belediye ne iş yapıyor? Ne olacak diğer gelecek olan milyarderlerde mi böyle kafasına göre inşaat yapacak? Ya bir huzur sanki öbür tarafta bu mallar sizi kurtaracak.
Abdullsh Sen
16 Mart 2021, Salı 08:39
Bir ksc yil sonra Bodrum Istanbul gibi yasanilmayacak kentler arasina girecek. Kos adasinda yapilasma 50 yildir ayni. Her yeri talan etmekten vazgecmeliyiz.
ANTALYALI TATİLCİ
15 Mart 2021, Pazartesi 11:31
Lütfen doğru haber yapan Voya torbada Her sene kalıyoruz oradaki yol vatandaşları açık giriş ve çıkışında otelin güvenlikleri var hırsızlıktan müşterileri korumak için herkese serbest lütfen doğru haber yapın ya da araştırın..!
Nüket Uzel
15 Mart 2021, Pazartesi 11:20
40 yıldır Bodrumda yaşıyorum.Evim Torba’da,alışveriş için evden çıkıp ana yola ulaşmak bir mesele.Girdiğimiz yollar iş makinaları tarafından kapatılmış,Torba birilerinin babasının malı haline geldi,yollar delik deşik,belediye uyuyormu?
Rezan DENGİLİOĞLU
15 Mart 2021, Pazartesi 04:45
Bodrumun ana yollarına gündüz kamyolar girmesin ve elektirikli otobüsler olsun hem gürültü azalır birde acaba 2 katlı yollar olsa trafik rahatlamazmı
Medi Moxon (Araştırmacı Yazar)
15 Mart 2021, Pazartesi 03:37
Sn.Yücele çook üzülerek katılıyorum..22. senemi yaşıyorum "Aşkım "olan Bodrum' umda..! Kalemim yettiğince " Villa Bodrum" adlı dergim ile çok mücadele verdim çarpık yapılaşmaya "dur" demek için.., hatta hatta "Villa Bodrum" u inşaa ettim yukarı Gökçebel köy içi bitiminde, örnek olsun diye..! Anlatamadım...Anlamadılar..Anlayacaklarını da sanmıyorum bundan böyle..!
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha