Bodrum’da 12 ay turizm nasıl olacak?

Bodrum’da 12 ay turizm nasıl olacak?
19 Ağustos 2020, 11:58
Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ile kentin kurallarını, tarımı, kaçak yapılarla mücadeleyi ve 12 ay turizm hedeflerini anlattı.

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras Cumhuriyet Gazetesi'nden Mehmet İnmez'e röportaj verdi. 'Bodrum’da 12 ay turizm olsun istiyorsunuz ama bu nasıl olacak? sorusunu cevaplayan Aras, " Bodrum’un markasını ifade edecek bir tanım yok. 3 bin 500 yıllık tarihi, çevresel güzellikleri iklimi, tarihi varlıkları, tarımsal potansiyeli ile bu değeri ortaya koyabilirsek, yaz kış turist olur Bodrum’da. Eğer 12 ay turizm olursa, tartışılan pahalı algısı ortadan kalkmış olur. Esnaf kendini 12 ay için planlar. 3 ay çalışıp 9 ay yatmak için plan yapmaz. Bodrum bunu hak etmiyor." diye konuştu.

Bundan sonra kesinlikle taviz yok

Bodrum'da neden bu kadar kaçak yapılaşma olduğuna dair soruyu cevaplayan Aras şöyle konuştu: " Bodrum’un cazibesi büyük. Metrekare fiyatları Türkiye’de hiçbir yerde olmayacak kadar yüksek. Arazi ve toprak değerli Bodrum’da. O yüzden buraya yatırım yapan insanlar azami para kazanma çabasında. O düşünce ile Bodrum’a gelen “Ne kadar yer alırsam satarsam iyi” diyor. Onlar için önemli olan para kazanmak. Biz diyoruz ki “Bodrum’a yaptığınız projelerde bize gelin, Bodrum’un imar yapısına çevresine uygun projeyi beraber oturtalım.” Bundan sonra kesinlikle taviz yok. Ruhsata aykırı, kamu ve tarım arazileri üzerine yapılmış bütün kaçak yapılara karşı mücadeleye devam edeceğiz. Çünkü Bodrum’u korumak zorundayız. Bodrum’un nüfusu plansız bir şekilde artarsa bunun sebebi yine plansız yapılaşmadan gelir. Altyapı, çevre, sağlık sorunları ve deniz kirliliğine neden olur. Onun için bu kavgamıza devam edeceğiz. Mücadeleyi sürdüreceğiz."

Bodrum için farklı kurallar uygulanmalı

Bodrum’un belli kuralları ve anayasası olması gerektiğini belirten Aras, " Tabelası, mimarı, müzik yayını, kaldırımı, çalışanlar ve esnafın davranış şekilleri, Begonvili, zeytin ağacıyla farklı kuralları olmalı. İlk olarak tabela kirliliğini ortadan kaldırdık. Hiç kimsenin markası bu ilçeden değerli değildir. Mesela gürültü konusunda kuralsızlık kural olmuş. Saat 24.00’ten sonra açık havada müzik yapılmayacak deniliyorsa, bu kurala uyulacak. Bu kuralı esnetmemeliyiz. Esnettiğin an hukuksuzluk hâkim olmaya başlıyor. Bodrum sadece tatil merkezi değil, burada yaşayan 300 bine yakın insan var. Bu insanlar çalışıyor, hastası var okula gidiyor, işe gidiyor. Bodrum eskisi gibi 14 bin nüfuslu bir kent olsaydı, belki toleranslı davranabilirdik. Ama çok zor. Şimdi onlarca işletme aynı anda müziğe başladığında sabaha kadar devam ederse, artık orada kaos oluşur, yaşam olmaz. Biz bunları belirli şartlara çekmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Etiketler:Bodrum Ahmet Aras
Yorumlar
Şehmuz olgun
19 Ağustos 2020, Çarşamba 08:18
Bodrum'da kaçak yapıları yapamayanlar soluğu Dalaman,Dalyan,Köyceğiz'de alıyorlar. İztuzu plajı yoluna giderken dağlara şöyle bir bakın ,yada dalaman havalimanından çıktıktan sonra sağınızda ki dağlara bir bakın ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha