'Bazı şirketler yeni havalimanında yer almaktan vazgeçti'

'Bazı şirketler yeni havalimanında yer almaktan vazgeçti'
22 Ekim 2018, 10:34
29 Ekim'de açılışı yapılacak İstanbul Yeni Havalimanı'nda kira ve hava parası tartışması yaşandığı iddia edildi. Bazı şirketlerin havalimanında yer almaktan var geçtiği öne sürüldü.

Hürriyet yazarlarından Emre Özpeynirci yeni havalimanında açılışa kısa bir süre kala araç kiralama şirketleriyle havalimanı yönetimi arasında kira fiyatlarıyla ilgili sıkı tartışmaların olduğunu yazdı. 'Bazı şirketlerin yeni havalimanında yer almaktan vazgeçtiğini bile duyuyorum.' diyen Özpeynirci, 13 Eylül’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararnamesiyle bazı muafiyetler dışında sözleşmelerin Türk Lirası üzerinden yapılması zorunlu hale gelirken, yeni havalimanında yer almayı planlayan 7 büyük araç kiralama şirketinden kira bedelleri Euro olarak istenince ufak çaplı bir krizin çıktığını aktardı.

Aylık 25 bin Euro kira ve 300 bin Euro hava parası istendi

Özpeynirci'nin yazısı şöyle devam etti: Yeni havalimanı yönetimi araç kiralama şirketlerinin her birinden ayda 25 bin Euro kira ve hava parası olarak 1 yıllık kira bedeli istemiş. Sonuçta her bir şirketin dış ve iç hatlarda olmak üzere 2 ofis açacağı düşünülürse istenen kira oldukça yüksek gelmiş. Buna ek olarak da 1 yıllık yani 300 bin Euro da ofis başına hava parası talep edilince iş biraz çıkmaza girmiş. Son 2-3 haftadır yapılan görüşmelerden, sıkı pazarlıklardan tam anlamıyla bir sonuç çıkmamış. Yeni havalimanı yönetimi Euro’da ısrar ederken sadece kira bedelinde ve hava parasında kolaylık sağlamaya yanaşmış. Aylık 25 bin Euro’luk kira bedelinde yüzde 25 indirim yapabileceği, hava parasını da bir kerede değil de yıllara bölerek alabileceği yönünde mesaj vermiş. Ama henüz ortada netleşen bir durumun olmadığı ve pazarlıkların sürdüğü söyleniyor. Elde ettiği duyumlara göre pazarlıkları süren şirketler arasında Budget, Avis, Hertz, Europcar, Sixth, Garenta ve Enterprise yer alıyormuş. Ancak aylık kiralama bedeli 20 bin Euro’nun altına inse bile bazı araç kiralama şirketlerinin yeni havalimanına girmekten vazgeçtiği de iddia ediliyor. Bundan 2-3 hafta önce ‘Eğer TL’ye dönülmezse yokuz’ açıklamasını yapan rent a car şirketleri bakalım 29 Ekim’e kadar bu krizi aşabilecek mi? En çok merak ettiğim ise hangi şirketlerin yer alacağı. Bekleyip göreceğiz, sonuçta açılışa çok az kaldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha