Bakanlık, Limak Lara’ya 'milliyet farkı' için ceza kesebilir mi?

Bakanlık, Limak Lara’ya 'milliyet farkı' için ceza kesebilir mi?
29 Nisan 2024, 00:33
Türk müşteriden ‘milliyet farkı’ adı altında ek ücret talep ederek toplumda infiale neden olan Limak Lara Hotel’e kesilecek ceza miktarı tartışma konusu oldu… Bakanlığın geçmiş yıllarda benzeri şikayetler için işlem yapmadığı öğrenildi.

Limak Lara Hotel’in, İngiltere’den bir site üzerinden rezervasyon yapan müşterinin Türkiye yerleşik olduğunun anlaşılması üzerine 120 avro ek ücret talep etmesi ve kesilen faturaya “milliyet farkı” yazması kamuoyunda infiale neden oldu.

Bakanlık: Cezai işlem uygulanacak dedi

Tepkiler üzerine olaya müdahil olan Kültür ve Turizm Bakanlığı, yaptığı yazılı açıklamada, otelden resmi savunma istendiğini ve olayın araştırılması için kontrolör görevlendirdiğini açıklayarak, “Yapılacak denetim sonrası yasal mevzuat gereği, gerekli cezai işlem uygulanacaktır” dedi.

Bakanlık Limak Lara Hotel’e ne kadar ceza verebilir?

Bakanlık yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre otele en fazla, alınan fazla ücretin 20 katı idari para cezası verebilir. Bu durumda Bakanlık Limak Lara Hotel’e 2400 Avro’nun ötesinde para cezası uygulayamayacak.

(2634 Sayılı Kanunu’nun 33. Maddesinin i bendi.)

Benzeri şikayetlere ceza verildi mi?

Sorunun Bakanlık açısından açmazı ise daha önce yaşanan benzeri şikayetler için herhangi bir cezai işlemin uygulanmamış olması.

Türkiye’de birçok otelin yıllardır “Milliyet farkı, kontrat milliyet farkı” gibi isimler altında uyguladığı bu işlemi, suç olarak tanımlayan herhangi bir yasal düzenleme yok.

Daha önce benzer olaylarla için soruşturma açmayan Bakanlık, kamuoyu tepkisinden çekinerek Limak Lara Hotel’e 2400 Avro ceza vermesi ise sektörde yeni tartışmaları ve sorunları beraberinde getirecek.

Sorunun kaynağında “tek yetkililik” anlaşmaları var

Otellerin fiyatları, tur operatörleriyle yapılan anlaşmalar çerçevesinde dönemsel ve bölgesel olarak farklılıklar gösterebiliyor. Bu durumda oteller, iç pazarda tek yetkililik anlaşması yaptığı operatörlerin afişe ettiği satış fiyatının altında müşteri kabul etmemek için Türkiye’de yerleşik olan müşterilerden ek ücret talep etmek zorunda kalıyor.

Bakan Ersoy, sorunu çözebilir mi?

Bakanlığın, otelleri Türk vatandaşlarından daha fazla ücret almaya mecbur bırakan bu sistemin değişmesi için yasal düzenleme yapıp yapamayacağı ise ayrı bir tartışma konusu. Çünkü, Türkiye’de otellerle en fazla “tek yetkilik” anlaşması yapan Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un şirketi...

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha