Bakanlığa şok: 5 yıldızlı otel tahsisleri iptal!

Bakanlığa şok: 5 yıldızlı otel tahsisleri iptal!
06 Ocak 2021, 15:24
Mahkemeden Kültür ve Turizm Bakanlığına 5 yıldızlı tahsisleriyle ilgili kötü haber geldi.

Antalya Tekirova’da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2019’da 5 yıldızlı otel yapımı için turizme tahsis edilen orman ve hazine arazileriyle ilgili karar vatandaşların açtığı dava sonucu iptal edildi.

Açık Gazete'den Yusuf Yavuz'un haberine göre Kemer ilçesine bağlı Tekirova Mahallesi sahilinde mülkiyeti ormana ve hazineye ait olan üç ayrı parseldeki arazilerin 5 yıldızlı oteller için tahsis edilmesine ilişkin karar iptal edildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Nisan 2019’da yapılan tahsislerin iptali için yerel halkın açtığı davayı gören Antalya 5. İdare Mahkemesi, hukuka aykırı bulunan tahsisi iptal etti. Mahkemenin iptal kararında, daha önce ilgili imar planının da iptal edildiğine işaret edilerek “dayanağı ortadan kalkan dava konusu işlemde de hukuka uyarlılık bulunmamaktadır” denildi. Davanın Avukatı Tuncay Koç, “Küresel iklim krizinin bilfiil yaşadığımız günümüzde ve kuraklığın arttığı Antalya’da ormanlık alanları korumak yerine beş yıldızlı oteller için tahsis edilmesi, Bakanlığın vurdumduymazlığını göstermektedir. Üstelik halka kıyının kapatılması, amacın kamu yararı değil, şirket yararı olduğunun ispatıdır. Kıyıların ve ormanların tahsisinden acilen vazgeçilmeli. Artık bu yaşamsal bir öneme sahiptir” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Mahallesi sahilindeki üç ayrı parseli 5 yıldızlı otel yapımı için turizme tahsis etmişti. Nisan 2019’da alınan karara göre Tekirova’daki toplam 57 bin metrekarelik kamu arazisinde 500 ila 1000 yataklı oteller yapılması öngörülüyordu. Yerel halkın günübirlik alan olarak kullandığı kıyının da oteller için tahsis edilmesi tepki çekmiş, bölgede yaşayan 9 vatandaş ise iptal davası açmıştı.

Yorumlar
Metin Dokuztuğ
07 Ocak 2021, Perşembe 11:03
Mevcut tesisler boş yenisini neden yaparlar anlamadım.yazık.
Yaşar
07 Ocak 2021, Perşembe 11:21
9 vatandaşdan Allah'ım razı olsun.mucadelerinden dolayı
Zeynel A. Tilki
07 Ocak 2021, Perşembe 09:58
Yanlızca Kultur ve Turizm bakanlığı değil, bütün diğer bakanlıklar ile Hükümet ve Tek adam yönetimide benzer şokları yaşamalı ki, ülke bir nebze ferahlasin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha