Bakan Ersoy: Rezervasyon akışı son haftalarda hızlı arttı

Bakan Ersoy: Rezervasyon akışı son haftalarda hızlı arttı
09 Mart 2023, 11:58
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Berlin'de düzenlenen 54. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı'nda gazetecilerin sorularını cevapladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen 54. Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı'na katıldı. Türk şirketlerinin stantlarını ziyaret ederek bilgi alan Ersoy, ziyaretinin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Deprem sonrası azalan rezervasyonlar son bir kaç haftada hızlı şekilde artmaya başladı

Ersoy, bakanlık ve sektör temsilcileri olarak 2023'e çok iyi hazırlandıklarını belirterek, şöyle devam etti:" İlk rezervasyonlara, ocak ayındaki gerçekleşmelere baktığımız zaman geçen seneye kıyasla rakamların çok ciddi şekilde arttığını gördük. 6 Şubat'ta yaşadığımız deprem sonrası ileriye dönük rezervasyonlarda kısmi azalmalar olsa da 27 Şubat itibarıyla Turizm Geliştirme Ajansımız tekrar çok yoğun tanıtım ve halka ilişkiler faaliyetlerine başladı. Şu anda rezervasyon akışı son birkaç haftada tekrar hızlı bir şekilde artmaya başladı. İnşallah 2023 yılı için koyduğumuz hedeflere de hep beraber devlet sektör el ele vererek ulaşacağız. Devlet ve sektör ele ele vererek 2020, 2021 ve 2022'de çok zor bir süreci başarılı bir şekilde yönettik, sonuçlarını hep beraber gördük. İnşallah 2023'de de aynı stratejiyle, devlet sektör ele ele vererek bu süreci başarıyla yöneteceğimizi düşünüyoruz. Önemli olan yıl başında koyduğumuz sektörel hedeflere 2023 yılında ulaşmayı sağlamak."

Alman tur operatörleri, Türkiye'nin performansından mutlular!

Berlin'deki tur operatörleri ve hava yolu şirketleriyle görüşmeler yaptıklarını aktaran Ersoy, onların da mart ayında rezervasyon akışının tekrar hızlandığını, Türkiye'nin pasta payının yüksek olduğunu belirttiğini kaydetti. Ersoy, "Bu hareketlilik Almanya'dan Türkiye'ye tekrar ciddi bir rezervasyon akışının olacağını gösteriyor. Bu da bizim açımızdan sevindirici." dedi. Almanya'dan daha fazla turistin Türkiye'ye gelmesi konusunda ise Ersoy, "Alman STK ve tur operatörleri, Türkiye'nin performansından oldukça mutlular. Türkiye'nin şu anda lider pazar olduğunu söylüyorlar. Önemli olan bu pazarın gelişerek devam etmesi. Biz de o yönde stratejilerimizi geliştiriyoruz. Almanya geçen sene Türkiye'ye 5,7 milyon civarında turist gönderdi. Geçmişe baktığımız zaman rekor denebilecek bir sayı. İnşallah bu sene de bu sayıyı artırmayı hedefliyoruz. Onların da beklentisi bu yönde." diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha