Bakan Ersoy'dan 'Turizm Meslek Birliği Yasası' açıklaması!

Bakan Ersoy'dan 'Turizm Meslek Birliği Yasası' açıklaması!
09 Şubat 2022, 12:30
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır'ın gündeme getirdiği Turizm Meslek Birlik Yasasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy bugün İstanbul TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)'nın açılışında konuştu.

Türkiye en iyi ve hızlı tanıtım yapan ülke oldu

Zor geçen yılların ardından Türkiye turizminin 2021'de güzel bir ivme yakaladığını belirten Ersoy TGA’nın başarılı çalışmalarının turist sayısına ve turizm gelirine olumlu yansıdığını söyledi. TGA’nın tanıtım çalışmaları hakkında bilgi veren Ersoy, " TGA'nın 2 yıldır hayatımıza girmesiyle Türkiye en iyi ve hızlı tanıtım yapan ülke oldu" dedi.

İlk ay verileri 2019'la benzer

Yurtdışındaki tur operatörleri ve acentalarla işbirliğinin artarak devam ettiğini belirten Ersoy, ilk ay verilerinin 2019 rakamları ile benzerlik gösterdiğini söyledi. Verilerin 35 milyar dolar hedefinin ulaşılabilir olduğunu belirten Ersoy " Elbirliği ile bunu daha da yukarılara taşıyacağız." dedi.

Gelir odaklı 2023 turizm stratejisini adım adım gerçekleştireceklerini ifade eden Ersoy, hedeflere ulaşmada İstanbul’un önemine dikkat çekti. İstanbul Havalimanı ve Galataport’un sağlayacağı avantajlara değinen Ersoy, THY’nin başta İstanbul ve diğer turizm kentleriyle bağlantılı sefer sayısını artıracağı bilgisini de verdi.

Güvenli turizm sertifika programı hakkında konuşan Ersoy, Güvenli Turizm Sertifikası ve Yeşil Turizm Sertifikası ile Paris İklim Anlaşmasının yükümlülüklerinin de yerine getirileceğini ifade etti. Uyum sürecini hızlı bir şekilde tamamlayacaklarını belirten Ersoy " Bu işten uzak kalma lüksümüz yok" dedi.

Turizm Meslek Birlik yasası çalışmalarını başlatalım, TÜRSAB yasasını da altına monte edelim

Bakan Ersoy, TÜROFED Başkanı Sururi Çorabatır'ın turizm sektörünün meslek birlik yasasının çıkarılmasıyla ilgili çağrısına da cevap erdi. Ersoy, " Talebinizi doğru buluyorum. Biliyorsunuz 1618 sayılı yasa çağımızın gerisinde kaldı. Bu yasanın da geçerliği kalmadı. Çatı bir yasayı oluşturmak için yarından itibaren çalışmalara başlayalım, 1618 sayılı yasayı da bunun altına monte ederek çalışmaları başlatalım." diye konuştu.

Yorumlar
Faruk uçar
12 Şubat 2022, Cumartesi 06:36
Türkiyede ki turizmi tanıtırken birde personele verdiğiniz değeri ve maaşları da eklemeyi unutmayalım ki turizm biraz daha gelişsin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha