Ayasofya'da tarihi su haznesinin kapağı kırılarak ayakkabı konuldu

Ayasofya'da tarihi su haznesinin kapağı kırılarak ayakkabı konuldu
09 Mayıs 2022, 17:07
Müze statüsünden camiye dönüştürülen Ayasofya'da tarihi su haznesinin kapağı kırılarak içine ayakkabı konuldu.

Arkeolog Ömer Faruk Yavaşçay Twitter hesabından yaptığı paylaşımda tarihi su haznesinin fotoğrafını paylaşarak, "Bu fotoğrafı dün gece (24 Nisan) saat 22.43'te Ayasofya Camiinde çektim, Osmanlı'dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum, Yardıma ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı.

Sanat Tarihi Derneği'nin sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda ise söz konusu fotoğrafın yer aldığı bir haberi alıntılayarak şunları kaydetti: " Güvenlik görevlilerinin bu tür uygulamalara engel olamaması Ayasofya ve diğer tarihi camilerde Sanat Tarihçisi ve Koruma Uzmanı istihdamının yapılmasını gerekli kılmaktadır."

Güvenlik görevlilerinin bu tür uygulamalara engel olamaması Ayasofya ve diğer tarihi camilerde Sanat Tarihçisi ve Koruma Uzmanı istihdamının yapılmasını gerekli kılmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya’nın tarihi “İmparatorluk Kapısı” tahrip edilmişti. Tarihi kapının bazı parçalarının cemaat tarafından yendiği konuşulmuştu.

Independent Türkçe

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha