Antalya’nın alternatifini arıyorlar!

Antalya’nın alternatifini arıyorlar!
20 Nisan 2023, 10:35
Girdi enflasyonu ve baskılanan döviz nedeniyle fiyatlarını artırmak zorunda kalan Türk otelleri Rus pazarına pahalı gelmeye başladı. Rus tatilcilerin Antalya’ya alternatif destinasyon arayışında artış yaşanıyor.

Otellerin gıda, enerji ve personel giderlerindeki maliyetleri artarken, baskılanan döviz, karlılıklarındaki makası iyice daralttı. Koşullara göre fiyatlarını revize etmeye başlayan resort oteller, ana pazarlarda fiyat avantajını kaybetmeye başladı.

Türkiye'deki fiyatların artması nedeniyle müşterinin Mısır’a yönelmeye başladığını duyuran Rus seyahat acentaları, Türkiye’ye alternatif ucuz destinasyon arayışının her geçen gün arttığına dikkat çekti.

Mısır ucuz ama…

Konuyla ilgili açıklama yapan Travelland Seyahat Acenteleri Grubu’nun Başkanı Ekaterina Zharikova, "Genel olarak Mısır, Antalya’nın alternatifidir. Hatta yaz aylarında biraz daha ucuzdur. Fakat turistlerin otellerin seviye olarak Türk otellerinden daha alt seviyede olacağı gerçeğine hazırlıklı olmaları gerekiyor" diyor.

Level.Travel'ın açıkladığı verilere göre iki kişilik Mısır turunun maliyeti ortalama 174 bin ruble (2 bin 133 dolar). Türkiye'de ise bu fiyat 15 bin ruble, yani 184 dolar daha fazla.

ATOR ise yaşanan fiyat artışları nedeniyle Türkiye'nin 2023 sezonunda 1 ile 2 milyon arasında Rus turisti kaybedebileceğini açıklamıştı.

Her şeye rağmen Türkiye Rusya pazarındaki tur satışlarında liderliğini koruyor. Level.Travel'ın verilerine göre rezervasyonlarda Türkiye’nin payı %45, Mısır ise %6'da seyrediyor.

Yorumlar
Erdem
20 Nisan 2023, Perşembe 08:08
Şimdi herkes uzman olmuş bu alanda.bilende bilmiye de. bırakın touristleri kendi vatandaş bile eziliyor bu fiyatlarda.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha