Ankara'da Gezebileceğiniz Popüler Noktalar

Ankara'da Gezebileceğiniz Popüler Noktalar
13 Mayıs 2024, 09:08

Başkent Ankara’da gezebileceğiniz birçok nokta bulunuyor. Ankara, tarihi alanları ve doğal güzellikleri ile sizlere gezilecek birçok nokta sunuyor. Ankara'da gezilecek yerler arasında birçok müze, park ve doğal güzellik yer alıyor.

1.Anıtkabir

Türkiye Cumhuriyeti’nin ebedi lideri Mustafa Kemal Atatürk’ün anıt mezarı olan Anıtkabir, özellikle milli günlerde ve Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği 10 Kasım’da ziyaretçi rekorları kırıyor. Ankara’da görülmesi gereken noktaların başında gelen Anıtkabir, 800.000 m2’lik bir alanda yer alıyor.

Birçok kült noktası bulunan Anıtkabir’de görülmesi gereken yerler; İstiklâl Kulesi, Hürriyet Kulesi, Mehmetçik Kulesi, Müdafaa-i Hukuk Kulesi, Zafer Kulesi, Barış Kulesi, 23 Nisan Kulesi, Misak-ı Millî Kulesi, İnkılâp Kulesi, Aslanlı Yol, Tören Meydanı, İsmet İnönü'nün Lahdi ve Barış Parkı şeklinde sıralanabilir. Ayrıca bazı dönemlerde belirli süreli sergi ve müzeler de yer alıyor.

2.Ankara Kalesi

Türkiye’deki kalelerin arasında popüler olan Ankara Kalesi’nin tarihinin milattan önceye dayandığı biliniyor. Bir tepeye konumlandırılan bu kale, antik dönemden bu yana Bizans, Selçuklu ve Osmanlı için önemli bir askeri üs olarak varlığını sürdürdü. Günümüzde ise bir açık hava müzesi olarak gezilebilen Ankara Kalesi, sizleri Ortaçağ’da bir yolculuğa çıkarıyor.

3.Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Ankara, Türkiye’nin birçok kurumunun merkezi. Anadolu’nun tarihine ışık tutmak isteyen bu müze, Anadolu’nun tarihini sizlere deyim yerindeyse bir film şeridi şeklinde sunuyor. Müze, Paleolitik dönemden başlayarak Neolitik dönem, Tunç Çağı, Hitit, Frig, Urartu ve Roma gibi Anadolu'nun farklı medeniyetlerine ait farklı nitelikteki eserleri sergiliyor. Kısacası, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Anadolu'nun kadim hikayesini keşfetmek için mükemmel bir yer olarak öne çıkıyor.

4.Eski TBMM Binası (II. TBMM)

Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk yıllarının siyasi yaşamındaki birçok olaya tanıklık eden II. TBMM, 924-1960 yılları arasında hizmet vermiş olup, günümüzde ise müze olarak devam ediyor. Cumhuriyetin ilanından sonra Atatürk'ün önemli kararlarının açıklandığı bu mekân, dönemin siyasi, sosyal ve kültürel atmosferini yansıtan pek çok eseri barındırıyor. II. TBMM geziniz boyunca Atatürk’ün kullandığı birçok şahsi eşyayı, belgeleri ve meclise ait birçok eşyayı görebilirsiniz.

5.Ankara Hacı Bayram Veli Camii

Türkiye’nin manevi noktalarından biri olan Hacı Bayram Veli Camii, 15. yüzyılda inşa edilmiş olup, Osmanlı mimarisinin örneklerini taşıyor. Ünlü Türk mutasavvıfı Hacı Bayram Veli'nin türbesinin de bulunduğu bu camii, her yıl birçok ziyaretçiyi ağırlıyor. Ayrıca caminin iç mimarisindeki özellikler de oldukça dikkat çekiyor.

6.Kuğulu Park

Ankara’nın merkezinde doğal bir alan görmek istiyorsanız Kavaklıdere’de yer alan Kuğulu Park, görülmesi gereken noktaların başında geliyor. İsminden de anlaşıldığı gibi kuğulara ev sahipliği yapan bu park, yeşilin birçok tonuna ve yapay bir gölete sahip. Eğer şanslıysanız kar yağışı sonrası Kuğulu Park’ın manzarası kartpostallara konu olacak türden sayılıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha