Alman turist Türkiye'ye gecikmeli gelecek

Alman turist Türkiye'ye gecikmeli gelecek
13 Mayıs 2024, 16:43
Türkiye bu yıl Almanya’dan rekor düzeyde turist bekliyor. Ancak Almanya'da oynanacak Avrupa Futbol Şampiyonası sebebiyle Alman turistlerin Türkiye'ye rötarlı gelmesi bekleniyor.

Almanya’nın ev sahipliğinde düzenlenecek Avrupa Futbol Şampiyonası, 14 Haziran’da başlayıp 14 Temmuz’a kadar sürecek.

Almanya’da şampiyona nedeniyle şimdiden otellerde doluluk yaşanırken, bu yıl rekor düzeyde turist bekleyen Antalya’da Alman turist girişinde, şampiyona nedeniyle 1 aylık düşüş bekleniyor.

Yavuz: Almanlar maçların ardından Temmuz'da Türkiye'ye akın edecek

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, 24 ülkenin katılımıyla 22 günde 51 maçın oynanacağı şampiyonada özellikle Berlin, Hamburg, Leipzig, Köln, Dortmund, Gelsenkirchen, Düsseldorf, Stuttgart, Frankfurt ve Münih şehirlerinin futbolla şenleneceğini söyledi.

Turnuvayı 650 bini yurt dışından olmak üzere 2,7 milyon taraftarın tribünde, 7 milyon kişinin ise şehirlerin birçok alanlarına kurulacak dev ekranlarda izleyeceğini kaydeden Yavuz, UEFA’nın 250 milyar dolarlık katkı öngördüğünü dile getirdi.

Şampiyonanın bu yıl rekor Alman turist beklenen Türk turizmine etkisini değerlendiren Yavuz, “Ülkemize Alman turist ziyareti, pandemiden sonra artarak ilerliyor. Turizmciler 2024'te buna dair yeni bir rekor bekliyor. Bununla birlikte şampiyona nedeniyle ülkesinde kalıp, tatile çıkmayacak turistlerin hesabı da yapılıyor. Bunun bize yansımasının çok fazla olacağını düşünmüyorum. Maçlar yüzünden tatilini öteleyenler, turnuva biter bitmez kendilerini denizin sularına bırakacak.” dedi.

Yavuz, Almanya’dan gelen turist sayısının temmuz ayı ortasından itibaren artmaya başlayacağını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha