Alman operatörlerin Türkiye restleşmesi…

Alman operatörlerin Türkiye restleşmesi…
11 Ocak 2018, 14:58
Türkiye, Almanya pazarında iki yıl boyunca yaşadığı çift haneli düşüşlerin ardından güçlü bir geri dönüşe imza atıyor. Bu gelişme sonrasında Alman tur operatörleri sırayla, Türkiye’ye yönelik kapasitelerini arttırmaya başladı. İşte Almanya pazarında son durum…

Türkiye 2016 ve 2017 yıllarında yaşadığı düşüşün ardından Alman seyahat severlerin en çok tercih ettiği destinasyon sıralamasında İspanya ve Yunanistan’ın ardında yer alarak üçüncülüğe gerilemişti. 2017 yılında Türkiye ikinciliği Yunanistan’a kaptırmıştı.

% 50’ye yakın düşüş yaşanmıştı

DRV’nin (Alman Seyahat Acenteleri Birliği) verilerine göre Türkiye, 2015 yılında 5.6 milyon Alman turisti ağırlayarak; önemli bir rekora imza atarken; sonraki iki yıl boyunca Alman turist sayısında yarıya yakın düşüş yaşamıştı.

TUI’den 100 bin ek koltuk

Fakat önde gelen Alman tur operatörlerine göre Türkiye 2018 yılında, önemli bir geri dönüşe imza atacak. TUI Almanya tarafından dün yapılan açıklamaya göre, 2018 yaz sezonu için Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda % 70 oranında artış yaşanıyor. Bu gelişme sonrasında Alman tur operatörü, Türkiye’ye yönelik programını genişleteceğini ve Almanya’dan Antalya uçuşlarında 100 bin kişilik koltuk kapasitesi artışına gideceğini duyurdu.

Öger Tour da % 20 arttırdı

Thomas Cook’un bağlı ortaklığı Öger Tours da özellikle Alman ailelerin Türkiye tatillerine yönelik taleplerinde önemli artış kaydedildiğini açıkladı. Öger Tours Genel Müdürü Songül Göktas – Rosati, “Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarda şu an için önemli artış kaydedildiğini, bu artışın çift haneli rakamlarla ifade edilebileceğini” söyledi.

Hamburg merkezli tur operatörü de bu gelişme sonrasında Türkiye’ye yönelik kapasitesini % 20 oranında arttıracağını açıkladı. Bu kapasite artışı kapsamında Öger Tours, Berlin – Schönefeld, Nuremberg, Düselldorf, Hanover, Köln, Münih ve Stuttgart’tan yeni charter seferler düzenleyecek.

Diğer operatörler de iyimser

Bentour CEO’su Deniz Uğur da, Türkiye’ye yönelik erken rezervasyonlarda önemli artış olduğunu, Alman ailelerin yeniden Türkiye’yi tercih etmeye başladıklarını ve ailelerin erken rezervasyonlarında önemli artış yaşandığını belirtti.

Almanya’da Türkiye’nin yanı sıra diğer destinasyonlara yönelik de talep artışı söz konusu. TUI Almanya, İspanya ve Yunanistan’a yönelik % 16 oranında, Bulgaristan’a yönelik % 25 oranında, Mısır’da % 58 ve Tunus’ta % 125 oranında talep artışı yaşandığını belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha