Alman gazete Yunanistan ve Türkiye tatil fiyatlarını kıyasladı

Alman gazete Yunanistan ve Türkiye tatil fiyatlarını kıyasladı
21 Haziran 2022, 12:30
Alman gazetesi Handelsblatt, Akdeniz’deki tatil yerlerini maliyetlerine göre değerlendirdi.

Alman gazetesi Handelsblatt, Akdeniz’deki tatil yerlerini maliyetlerine göre değerlendirdi.

En pahalı Yunanistan, en ucuz Türkiye

Buna göre bölgede en pahalı destinasyon Yunanistan, en ucuz da Türkiye.

Pandemi sebebiyle 2,5 senelik aradan sonra Avrupa’da bu sene turizm endüstrisinde büyük bir geri dönüş gerçekleştiği, çoğu yerde rezervasyonlarda beklentilerin aşıldığı belirtilen yazıda, “Bazı destinasyonlarda, turizmde rekorlar kırılan 2019 senesindeki seviyelere ulaşılması bekleniyor. Ama bu sene tatilin bir bedeli var” ifadesi kullanıldı.

Yazar, maliyet artışında en büyük sebebin yüksek enflasyon olduğunu ifade etti. Euro bölgesinde enflasyon yüzde 8,1. Yunanistan’ın Mukene adasında bir porsiyon yemek için 79, bir fincan espresso için 15 avro talep edildiğini örnek gösteren yazar, yüksek fiyatlara rağmen Yunanistan’a büyük rağbet olduğunu bildirdi.

Yazıda Türkiye’yle ilgili olarak da şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye'de tatiller nispeten ucuz, çünkü otel endüstrisindeki ek maliyetler hala düşük. Ek olarak, Ukrayna'daki savaş sebebiyle bu yıl ülkeye Ukrayna ve Rusya'dan gelecek turistlerin sayısında önemli ölçüde azalma olabilir. Antalya bölgesindeki her şey dahil oteller, odalarını diğer ülkelerden gelen tatilcilere daha düşük fiyatlarla verme zorluğuyla karşı karşıyalar. Ancak turistler, enflasyonun diğer hizmetleri daha pahalı hale getirdiğinin de farkında olmalılar."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha