Alanya 50 yaş üstü turistin peşinde

Alanya 50 yaş üstü turistin peşinde
21 Eylül 2016, 21:38
Hollanda’da düzenlenen ‘50+ Jaarbeurs Turizm Fuarı’na katılan Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Elvan Güneş, “Yaşlı turistlerin en büyük çekincesi güvenlik” dedi.

Alanya Turizm Tanıtma Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği Genel Sekreteri Elvan Güneş, Hollanda’nın Utrecht şehrinde 24’üncü kez düzenlenen 50+ Jaarbeurs Fuarı’nda Alanya tanıtımı yaptı. Yaklaşık 17 milyon nüfuslu Hollanda pazarının yaşlı turizmi konusunda nabzını tutan Güneş, şunları kaydetti:

“İspanya yaşlı Hollanda potansiyelini önemsiyor”

Bakanlık çatısı altında ALTAV olarak ilk kez katılım sağladık. Turizm Bakanlığı’nın 6’ncı defa yer aldığı bu segmentteki fuar dünyada ilk olma özelliğine sahip. Türkiye’den bölge olarak sadece Alanya vardı. 2015 yılında 5 gün süren fuarı 96 bin 881 kişi ziyaret etmiş. İspanya’dan Bakanlık haricinde Girona, Andalucia ve Castellon bölgeleri bu fuarı çok önemsiyorlar ve ayrı stant ile katılım sağladılar.

“Hollanda pazarındaki düşüş büyük oldu”

Hollanda’dan Türkiye’ye gelen tatilci sayısında geçen yıla göre temmuz ayında eksi yüzde 39’lara varan düşüş yaşandığı bilgisini aldım. Ağustos ayı sonrası Türkiye’deki ılımlı hava ve paket turların aşırı fiyat kırmasından dolayı düşüş geçen yıla göre eksi yüzde 15’e gerilemiş.

“En büyük endişe: Güvenlik”

Alanya olarak 300 gün güneşlenme süresinin olmasından dolayı 50+ yaş grubunun tercih ettiği bir bölgeyiz. Fuarda çok yoğun bir ilk gün geçirdik. Yaptığımız görüşmelerde, hepimizin bildiği gibi Türkiye’de tatil yapmayı çok istediklerini fakat güvenlik çekincesinden dolayı buna cesaret edemediklerini belirtiyorlar. Ülkemizde güven ve istikrarın tekrar tesis edilmesiyle 2023 hedeflerine, hizmet kalitemiz, turizmin devlet politikası haline gelmesi ve bölgesel zenginliklerimiz ile ulaşacağımıza inanıyorum.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha