Adalar’da nasıl bir turizm hedefleniyor?

Adalar’da nasıl bir turizm hedefleniyor?
10 Ağustos 2023, 01:16
İmar planı değiştirilen Adalar’da turizm teşvik edilecek. Hükümetin Adalar’da nasıl bir turizm hedeflediği, plan açıklama raporunda açıklandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kınalıada, Burgazada, Heybeliada, Büyükada ve Sedef adasıyla ilgili imar planlarını 1 Ağustos’ta askıya çıkardı. Palana ilişkin açıklama raporunda imar değişikliğinin amacı, “İlke kararları çerçevesinde yapılaşmaya izin verilen alanlarda, mevcut yapıların geleneksel dokuya uyumunun sağlanması, yeni yapılacak yapıların da geleneksel dokuya uyumunu sağlayacak kuralların oluşturulması” olarak tarif ediliyor. SİT derecesi düşürülerek imara açılan alanlardaysa ‘düşük yoğunlukta faaliyetler, turizm ve yerleşimlere izin vermeyi sağlayacak mekânsal ve yönetsel kararların üretilmesi’ öngörülüyor.

Plan açıklama raporunda turizm sektörüyle ilgili öneriler ise şöyle sıralardı:

– Doğal SİT kıyı ve orman alanlarında mevcut alanların iyileştirilmesi ve yeni turizm çekim alanlarının oluşturulması

– Özellikle konaklamalı turizm işletmelerinin turizm sezonunu uzatmaya ve ortalama kalış süresini artırmaya yönelik faaliyetlerin desteklenmesi

– Airbnb ve ev pansiyonculuğunun kontrol altına alınması, yasal olmayan kiralamaların engellenmesi ve yerel konut piyasasında sebep olduğu olumsuz etkilerin giderilmesi

– Turizmin kitlesel olmaması ve adaların yerel yapısıyla uyumlu olması

– Dört mevsime yayılarak istihdamı artırması ve sosyal yaşamı desteklemesi

Ayrıca doğal yapıyı bozmayacak ve demonte yapı niteliğinde tek katlı yapılaşmaların yer alabileceği günübirlik tesis alanları da turizm sektörüyle ilgili öneriler arasında yer alıyor.

Yorumlar
Mustafa aksoy
10 Ağustos 2023, Perşembe 03:08
Adalarda değil sadece Yapamadığımız Turizm ne demek ? olmalı başlık.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha