AB'ye seyahatlerde yeni dönem... Ücret alınacak!

AB'ye seyahatlerde yeni dönem... Ücret alınacak!
17 Kasım 2021, 09:06
Avrupa Birliği'ne seyahat etmek isteyenlerden 2022'den itibaren 'ayakbastı' ücreti alınacak.

Avrupa Birliği'ne seyahat etmek isteyenlerin 2022'den itibaren 7 Euro ücret ödemesi gerekecek. Buna Amerikalılar, Avustralyalılar, İngilizler ve Schengen bölgesi dışından gelen diğer ziyaretçiler dahil.

AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşlarının gelecek yıldan itibaren AB'ye giriş yapmak için 7 Euro'luk bir başvuru formu doldurmaları gerekecek.

Schengen Bölgesi'nde geçerli olan ve herhangi bir vizeye ihtiyaç duymayanların tabi olduğu '90 gün kuralı' uyarınca 180 gün içinde 90 gün kalmalarına izin veriliyordu.

Ziyaretçiler hala AB içerisinde bu kadar zaman geçirme hakkına sahip olacağından, söz konusu kuralda köklü bir değişim görülmese de diğer yandan süreç artık tamamen kontrol dışı kalmayacak.

Kısa adı ETIAS olan Avrupa Seyahat Bilgileri ve Yetkilendirme Sistemi, yeni uygulamanın amacını AB'de "güvenliği artırmak ve bloğa yönelik sağlık tehditlerini önlemeye yardımcı olmak" olarak tanımladı.

Avrupa Birliği'nde olmayıp vatandaşları vizeye ihtiyaç duymadan Schengen Bölgesine seyahat edebilen 60'tan fazla ülke bulunuyor. (Milliyet)

Yorumlar
Fatih
19 Kasım 2021, Cuma 07:41
Aynısını biz de yapalım ringonun ahırı gibi gelen giriyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha