AB ülkelerinden seyahat kuralları hamlesi!

AB ülkelerinden seyahat kuralları hamlesi!
02 Aralık 2021, 09:43

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, yeni tip koronavirüsün Omicron varyantının salgınla mücadeleyi "zamana karşı yarış" haline getirdiğini ve "en kötü senaryoya hazırlıklı olunması" gerektiğini belirterek, AB üye ülkelerinin seyahat kurallarını günlük olarak gözden geçirmeye başlayacağı bildirdi.

Von der Leyen ve Komisyon'un sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, düzenledikleri ortak basın toplantısında Covid-19 salgınıyla ilgili gelişmeleri aktardı.

Üye ülkelerin özellikle Omicron varyantı bağlamında adımlarını koordineli atması gerektiğine işaret eden Von Der Leyen, gerekli denetimleri uygulamaya hazırlıklı olmaları çağrısında bulundu.

Von der Leyen, AB üye ülkelere 3. dozları bir an önce açma ve Komisyon'un geçen hafta getirdiği, "aşı sertifikalarında 9 aylık geçerlilik" uygulamasına geçme daveti de yaptı.

Kyriakides de "Sosyal mesafe ve maskeler dahil etkili halk sağlığı önlemleri alınmalı. Virüsün yayılmasını sınırlamak ve etkisini azaltmak için hızlı ve kararlı davranmalıyız" dedi.

AB Komisyonunun yeni stratejisine göre, AB ve üye ülkeler, Omicron varyantının AB'ye girişini sınırlamak için temel seyahat kısıtlamalarına ilişkin düzenli, günlük incelemelerle ortak bir strateji uygulayacak ve gerekli tüm kontrolleri uygulamaya hazır durumda olacak.

En savunmasız gruplardan başlanarak takviye dozlar hızla uygulanmaya başlanacak ve ilaç tedavilerini üretme, yetkilendirme ve ortak tedarik etme çabaları hızlandırılacak.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha