Rota

AB güvenli seyahat edilecek ülkeler listesini güncelledi

AB güvenli seyahat edilecek ülkeler listesini güncelledi
07 Ağustos 2020, 22:19
Avrupa Birliği (AB) güvenli seyahat edilebilecek ülkeler listesini güncelledi. Türkiye yine listede yer almadı. 10 ülke ile kapılar kademeli olarak açılıyor.

Pandemiye bağlı mart ayında bu yana dış dünyaya sınırlarını kapatan Avrupa Birliği (AB), bazı ülkelere sınırlarını kademeli olarak açmaya devam ediyor. Tavsiye niteliği taşıyan, seyahat kısıtlamalarının sonlandırıldığı yeni liste açıklandı. Belli aralıklarla güncelleme yapan AB Konseyi, en son 30 Temmuz’da güncel liste açıklamıştı.

Bu yeni listede Türkiye yine yer almadı. AB ülkelerine seyahat kısıtlamasını sürdüğü ülkeler arasında Türkiye'nin dışında Sırbistan, Mısır, Hindistan, Brezilya, Rusya ve ABD gibi ülkeler yer alıyor. Liste salgının küresel etkisine göre gelecek ay yeniden güncellenecek.

Yeni listede daha önce seyahat izni verilen Fas çıkarılırken Yeni Zelanda, Avustralya, Güney Kore, Tayland, Kanada, Uruguay, Tunus, Japonya, Gürcistan ve Ruanda'ya kapılar kademeli olarak açılıyor. Çin ile de mütekabiliyet esas alınacak. Yani şayet Çin AB vatandaşlarına kapıları açarsa Çin vatandaşlarına da kapılar açılacak.

Yorumlar
Osman Kazan
10 Ağustos 2020, Pazartesi 01:19
Yani böyle saçma Adalet olsa olsa sizde olur Türkiye sanki kapıları açtığınız ülkelerden çok zayıf söz neyin kafasını yaşıyorsunuz Anlamak çok zor Malesef
Nevzat ülker
09 Ağustos 2020, Pazar 10:22
Almanyadan ingiltereden turistler gelirken Sağlıklı ve covid negatif raporuyla AB ve Almanyaya TC vatandaşının girişini engellemek seyahat hakkının ihlalidir.Hani globalleşme vardı Onlara serbest bize yasak.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha