AB Büyükelçisi Berger’den vize serbestisi açıklaması

AB Büyükelçisi Berger’den vize serbestisi açıklaması
13 Mart 2018, 11:24
AB Delegasyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Christian Berger, Türkiye'nin yıllardır beklediği vize serbestisinin birkaç yıl alacağını belirtirken, sürecin teknik olduğu kadar siyasi de olduğuna dikkat çekti.

AB Delegasyonu Türkiye Temsilcisi Büyükelçi Christian Berger, vize serbestisi için siyasi süreçte üyelerin ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) onayının gerektiğini belirtirken, “Uzlaşma olsa bile hayata geçirilmesi birkaç yıl sürebilir” dedi.

“Teknik süreci siyasi süreç takip edecek…”

Cumhuriyet’in haberine göre, Türkiye’nin AB ile imzaladığı Geri Kabul Anlaşması’nı hayata geçirmesine karşılık AB’nin taahhüt ettiği vize serbestisinin birkaç yıl alabileceğini söyleyen Berger, Türkiye’nin kalan 7 kriterde teknik olarak atacağı adımları siyasi sürecin takip edeceğini ve hem Konsey'in hem de AP'nin onaylaması gerekeceğine işaret etti:

“Birkaç yıl alabilir”

“Birkaç hafta önce AB’ye Türk hükümeti vize serbestisi konusunda bir sunum yaptı. Hukuki açıdan karmaşık konular. Şu anda bu öneriler Brüksel’de inceleniyor. Umarım yakın zamanda bu analizlerin sonucunu duyarız. Bu teknik süreci takip eden siyasi bir süreç var. AB Komisyonu'nu Türkiye'nin vize serbestisinde tüm şartları yerine getirdiğine karar verse bile, hem AB üyesi ülkelerinin hem Avrupa Parlamentosu'nun bunu onaylaması gerekiyor."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 26 Mart'ta AB ile gerçekleştireceği zirve öncesinde Büyükelçi Berger teknik sürecin zaman alacağına işaret ederken, süre için "Birkaç yıl alabilir" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha