5 yıldızlı otele şok fatura!

5 yıldızlı otele şok fatura!
10 Şubat 2022, 09:19
Türkiye’nin en fazla ziyaretçi çeken ören yerlerinden biri olan Pamukkale’deki 5 yıldızlı otelleri elektrik çarptı.

Türkiye'nin en fazla ziyaretçi çeken ören yerlerinden biri olan Pamukkale'ye birkaç kilometre mesafede yer alan ve çoğu 5 yıldızlı 9 büyük otel elektrik faturaları ile sarsıldı. Ölü sezonda misafir ağırlayamayan oteller gelen faturalar karşısında çaresiz kaldı.

570 bin lira fatura gelen otelden 'İşletmemizi elektrik çarptı' pankartıyla protesto

Sözcü'den Selami Aydın'ın haberine göre Pamukkale'nin en eski işletmelerinden biri olan Colossae Thermal Hotel'e Ocak ayında 570 bin liralık elektrik faturası geldi. İşletme bu durumu girişe “İşletmemizi elektrik çarptı” pankartı asarak protesto etti. Aralık ayında 207 bin lira elektrik faturası ödeyen işletme, astığı pankartı kısa süre sonra kaldırdı.

Bölgedeki bütün otellerin elektrik faturalarından şikayetçi olduğu öğrenildi. Corona salgını döneminde işten çıkarmaların yaşandığı turizm sektöründe elektrik faturalarının bu şekilde devam etmesi durumunda yeni işten çıkarmaların da olacağı kaydediliyor. Diğer yandan Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen elektrik fiyatlarının turizm sektörüne etkilerine dikkat çekti. Şen, “Turizmcinin kısıtlama dönemindeki durgunluğun ardından hızlı büyüme hedefleri ile başladığı2022 yılına ait umutları gelen zamlarla karardı” diye konuştu.

Gazi Murat Şen: Büyük bir çıkmaza sürükleniyoruz

Şen artan maliyetlerin turizm işletmelerini çıkmaza sürüklediğini belirterek; “Geçtiğimiz son iki yılda turizm işletmeleri ayakta kalabilmek için mevcut maliyet artışlarını satış fiyatlarına yansıtamamıştı. Bugün ise başta enerji olmak üzere artan maliyetler turizm işletmelerini büyük bir çıkmaza sürüklemektedir. Üretici ve tüketici tarafında artan maliyetler yerli turistin tatil için yapacağı harcama miktarını yeniden gözden geçirmesine neden olmuştur. Düşen alım gücünün iç pazarı olumsuz etkilemesi kaçınılmaz gözükmektedir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha