5 yıldızlı 10-15 Euroya inerse 3 yıldızlı nasıl hayatta kalsın?

5 yıldızlı 10-15 Euroya inerse 3 yıldızlı nasıl hayatta kalsın?
28 Ocak 2019, 10:58
Hilton Dalaman Sarıgerme Resort SPA Genel Müdürü Tunç Batum, her şey dahil sistemdeki oda fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Hilton Dalaman Sarıgerme Resort SPA Genel Müdürü Tunç Batum, her şey dahil sistemdeki oda fiyatlarıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Gazetelerin turizm editörleri ile bir sohbet toplantısında bir araya gelen Batum, turizmde fiyatların yıllardıır tartışıldığını söyledi.

Fiyatların artmamasında tur operatörlerinin payı büyük

Kişibaşı harcama gelirinin artırılma söyleminin yıllardır gündemde olduğunu ancak bir türlü gerçekleşmediğini belirten Batum, " Bence bunu standart bir sektör söylemi olmaktan çıkartıp neden sektördeki birçok oyuncunun fiyat ve kalitesini artıramadığını bölgelere ayırarak incelemek gerekir. Üç yıldızlı bir otelle deluxe beş yıldızlı bir resortun fiyat ve kalite artırma kriterleri birbirinden çok daha farklı koşullara ve parametrelere bağlıdır. Burada oteller kadar tur operatörlerinin de bu fiyatın artırılamamasındaki payı büyüktür. Ancak nedense hep otellerden beklenir bu fiyat artırma hareketi” diye konuştu.

Kışın 5 yıldızlı otel 10-15 Euro'ya inerse diğer oteller nasıl hayatta kalsın

Bu yıl fiyatları artırdıklarını belirten Batum, " Turizmde kalite ve talep grafiği paralel olarak büyüdüğü sürece fiyat artırmak mümkün. Ancak, her şey dahil sistemde bir beş yıldızlı otel kış aylarında fiyatlarını kişi başına gecelik 10-15 avro bandına indirirse diğer iki ve dört yıldızlı oteller nasıl hayatta kalsın sorusuna ciddi cevaplar verilmesi gerekiyor. Yani her şey dahil gibi bir takım sistemlerin Bakanlık, Birlik, Odalar ve STK’lar tarafından oluşturulacak bir komisyonla analizinin yapılıp rekabet koşullarını düzenleyecek bir yapıya kavuşturulması lazım. Bu gibi sistematik, planlı ve devlet özel sektör entegreli bir takım çalışmalar, yasa ve düzenlemeler hayata geçmedikçe fiyat artırma söylemi retorik olmak dışına çıkamaz.” diye konuştu.

Parlak bir yıl olacak

Erken rezervasyon oranlarında şimdiden yüzde 10’luk artışı yakaladıklarını ve fiyatları da yüzde 10-15 seviyesinde artırmayı başardıklarını belirten Hilton Dalaman Sarıgerme Resort SPA Genel Müdürü Tunç Batum, 2019’un beş yıldızlı
oteller açısından parlak bir yıl olacağını dile getirdi.

Turizm geliştirme fonu olumlu


Türk turizminin çok büyük bir potansiyeli içinde barındırdığını belirten Batum, sektör içinden bir ismin Turizm Bakanlığı makamına gelmiş olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirirken, turizm sektörü için verilen her türlü desteğin de yerine olduğunu kaydetti. Batum, “Her türlü katkı payı veya Kültür ve Turizm Bakanımızın belirttiği Turizm Geliştirme Fonu gibi yaklaşımları olumlu buluyoruz. Önemli olan burada toplanan paraların doğru ve ehil kişiler tarafından tanıtıma, altyapı yatırımlarına ve benzeri sektöre geri dönecek hizmetlere yansımasıdır” diyerek sözlerini tamamladı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha