42 milyon turist hedefini nasıl tutturacaklarını açıkladı

42 milyon turist hedefini nasıl tutturacaklarını açıkladı
12 Mayıs 2022, 09:40
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Habertürk televizyonunda turizm sezonuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Habertürk televizyonunda canlı olarak yayınlanan "Habertürk Gündem" programında turizm gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Ersoy, turizm alanında 2019'u rekor bir turist sayısıyla kapattıklarını hatırlatarak 2020 yılında Kovid-19 salgını sebebiyle gelir noktasında gerilediklerini söyledi.

Geçen yılı 30 milyon turist ve 24,5 milyar dolar gelirle kapattıklarına dikkati çeken Ersoy, bu sene ise 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefi koyduklarını ifade etti.

42 milyon turist hedefimizi alternatif pazarlardan karşılayacağız

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye'nin şu anda 140 ülkede televizyon kanallarında etkili reklamının yapıldığına dikkati çekerek "Bazı noktalarda 200'e kadar çıkıyoruz ulusal kanallardan. Bir sıkıntı yok, yine 2019 rakamlarını yakalayacağız. Karadeniz'deki savaş nedeniyle beklentilerimizi bir kenara koyduk. Ama 42 milyon turist, 35 milyar dolar gelir hedefimizi alternatif pazarlardan sağlayacağız. Alternatif pazarlarımız da Batılı turist. İlk gelen veriler de bunu gösteriyor. Rakamlar iyi gidiyor şu anda." dedi.

Turizm 81 ile yayılacak

2023 stratejileri arasında turizm ekonomisinin 81 ile yayılması hedefinin bulunduğunu dile getiren Ersoy şunları kaydetti:

"Çok yolcu alan rakip ülkelere baktığımız zaman onlarda kültür esaslı turizm yüzde 40 civarında, bizde yaklaşık yüzde 20'ler civarında. Bizde deniz, kum, güneş ağırlığı pasta payında yer kaplıyor. Tabii bizim iki hedefimizin olması lazım, bir tanesi turizmi 81 ile yaymanız ve kültür silahını kullanmanız gerekiyor, bunlarla ilgili adımlar atılıyor. Bir de nitelikli turisti daha fazla hedeflemeniz gerekiyor ki kişi başı gelirleriniz artsın. Biz bu anlamda kültürel turizmi artırmak için arkeoloji programını başlattık. 160 kazı başkanlığını 12 aylık bir programa aldık. 12 ay boyunca kaynak aktarıyorsunuz. Belli dönemlerde raporlamasının da hazırlanması gerekiyor. Düzenli ve sürdürebilir 3 yıllık protokoller yapıyoruz kazı başkanlıklarımızla. Daha fazla ören yeri gezilebilecek noktaya geliyor böylelikle. Sonuç olarak turist çekenlerin kazı oranlarını artırıyorsunuz, yeni yerleri açıyorsunuz."

Yorumlar
Otelci
12 Mayıs 2022, Perşembe 09:13
Sayın bakanım turizimcisiniz ama turizimcinin halini bilmiyorsunuz gelen turist kaça geliyor herşey dahil oteller alkolü kaça alıyor turiste sumu ikram edeceğiz litresi 300 tl fiyatı yüksek versen gelmiyor ucuz versen herşey ateş pahası önemli olan gelen turist sayısı değil kaça geldiği marmariste işler içler acısı apart oteller kapatıyor kiraya veriyor destek yok sadece antalyaya bakarak turizm konuşuluyor herşeyi güzel göstermekle herşey güzel olmuyor
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha