2 hafta tatil için yerli ve yabancı turistlerin kaç gün çalışması gerekiyor?

2 hafta tatil için yerli ve yabancı turistlerin kaç gün çalışması gerekiyor?
27 Haziran 2022, 10:56
Bodrum'da 5 yıldızlı otelde 2 haftalık tatil için yerli ve yabancı turistlerin kaç gün çalışması gerektiği hesaplandı.

Bodrum'da 5 yıldızlı bir otelde 2 yetişkin Alman geceliği 139 avroya konaklayabiliyor. 2 yerli turistin aynı otelde bir gece konaklama bedeli ise 1944 lira oluyor.

Avrupa’dan gelen turist için Türk lirası cinsinden fiyat 2 bin 478 lira olsa da, fiyatlar Avrupalılar için oldukça uygun.

Almanya’da Federal Meclis’in haziran ayı başında aldığı kararla, asgari ücret saatte 12 avroya yükseldi. Yeni ücret Ekim ayından itibaren geçerli olacak. Haziran ayında tatile çıkan asgari ücretli Alman işçinin saat ücreti 9.82 avro. Türkiye’de asgari ücretli işçi ise saat başına 22.24 TL ücret alıyor.

Türkiye'de 2 hafta tatilin bedeli yerli için 5 aylık, yabancı için ise 22 günlük ücret

Buna göre asgari ücretli bir Alman işçinin, Türkiye’de 5 yıldızlı bir otelde bir gece konaklaması için 14 saat 15 dakika çalışması yeterli oluyor. Türkiye’de asgari ücret karşılığında çalışan işçi ise aynı otelde bir gece kalmak için 87 saat 41 dakika mesai yapmak zorunda. Almanyalı işçi yaklaşık 1.5 gün çalışarak Türkiye’de beş yıldızlı otelde bir gece kalabilirken, Türkiyeli işçi 11 gününü bir gece konaklama yapmak için vermek zorunda. Tatilin süresi bir haftaya çıkarıldığı zaman durum vehameti daha net görülüyor.

Almanyalı işçinin Türkiye’de her şey dahil konseptli beş yıldızlı otelde konaklaması için 10.5 gün çalışması yeterli. Türkiye’de asgari ücretle çalışan yurttaşın aynı otelde 1 hafta konaklaması için 77 günlük ücretinin tamamını (yaklaşık 13 bin 860 lira) söz konusu otel için ayırması gerekiyor. Buna göre Türkiye’de çalışan işçi kendi ülkesinde aynı tatili 7.3 kat fazla çalışarak yapabiliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha