Zor iş adam olmak...

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
08 Ekim 2020, 17:27

Her devrin adamı değil; her devirde adam olmak zor iştir.

Karşı duruş söylendiği gibi kolayca gerçekleştirilebilecek bir eylem değildir. İnsanın kendisiyle özdeşleşmiş tavırları, davranışları, ilkeleri, çizgileri, tutarlı ve samimi bir duruşu olmalı. Ancak bu oldukça zor bir iştir.

Bu durumun sebebi nedir?

Kapitalist sistem geçirdiği ve geçirmekte olduğu süreçleri ile canlılığını hala korumaya devam ediyor. Gelir eşitsizliği ve yoksulluk tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de çözüm bekleyen sorunlar arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelerin hayat standartlarını yakalama arzusunun gerçekleşebilmesi için, öncelikle ekonomik gelişmenin nimetlerinin toplumsal sınıflar ve bireyler arasında adil paylaşılması gerekir.

İnsanların gereğinden fazla kazanma ve güç hırsı tahrip edici ve kişilik bozukluklarına sebep oluyor. Bu durum kişinin çevresiyle ilişkilerinde zorlanmasına yada kendi içinde sıkıntılara neden olacak boyutlarda yaşamasına yol açmaktadır.

Oysa herşey kararında güzel ne eksik ne fazla.

İnsan hayatında başta sağlık, mutluluk ve huzur olmadıktan sonra dünya sizin olsa ne yazar. Dünyaya bilinçli bakmanın yolu başta bu iç yolculuktan geçiyor. Bazen insanoğlu toprağın ritminde yaşayıp ruhunu ve bedenini dinlendirmelidir.

Aslında Koronavirüs (Covid-19) salgını, sürdürmüş olduğumuz yaşam tarzını tüm temelleriyle ve değerleriyle, düşüncesizce para, pul, kar ve mülkiyet peşinde koşuşmanın belirgin bir şekilde hakim olan yaşam tarzımızı topyekun sorgulanmasını beraberinde getirmiştir.

Ancak insanlık inatla anlamamakta direniyor, harekete geçmiyor ve sadece şikayet ediyor!

Sonuç olarak, Türk edebiyatının en önemli edebi şahsiyetlerinden biri olan Orhan Veli Kanık “Ciğercinin Kedisi” başlıklı şiirinde durumu çok güzel özetlemiştir.

Uyuşamayız seninle yollarımız ayrı;

sen ciğercinin kedisi ben sokak kedisi;

senin yiyeceğin kalaylı kapta;

benimki aslan ağzında;

sen aşk rüyaları görürsün, ben kemik

ama seninki de kolay değil, kardeşim;

kolay değil hani;

böyle kuyruk sallamak tanrının günü.

cevap

-ciğercinin kedisinden sokak kedisine-

açlıktan bahsediyorsun;

demek ki sen komünistsin.

demek bütün binaları yakan sensin.

İstanbul'dakileri sen

Ankara'dakileri sen...

sen ne domuzsun, sen!

Bu devirde adam olmak, bunu çocuklarına öğretmek ve babam, adam gibi adamdı dedirtmek çok zor.

Sağlıcakla kalın…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
kanber yıldırım
09 Ekim 2020, Cuma 05:51
Yazınız çok güzel olmuş tam 12 den vurmuşsunuz. Her devirde adam olmak zor iştir ; Kişiliğin, topluma ve toplumsal değer yargılarına, toplumun da bireye verilmiş olduğu değere göre ortaya çıkan sosyo-ekonomik özelliklerinden etkilenerek biçimlenir. İyi yetişmek, iyi bir duruma gelmek için omurgalı duruş önemlidir.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha