Zor günler…

Uğur Zeren
Uğur ZerenMelek Hotels Genel Müdürü & Türkiye Küçük Oteller Derneği Başkan Yrd.
17 Mart 2020, 23:14

Virüs hiç gelmeyecekmiş gibi bekledik son güne kadar, rahat rahat… Açıklama yapılınca da marketlere saldırıp makarna, tuvalet kâğıdı bırakmayıp, raflardaki bebek mamalarının ve gıda maddelerinin sadece kendisi ve ailesi için olduğunu düşünenler oldu.

Kendi bebeğini, stokladıklarının bir kısmıyla doyurup, diğerlerinin aç kalmasına sebep olan anne-babalar, bunun farkına varsalar kendilerini nasıl hisseder acaba? Ya da iki gün sonra her şey normale döndüğünde “tüketemediklerini” çöpe atarken, onları bulamayanları düşünecekler mi acaba?

Zor günler…

Hep beraber -bir bilinmezi- yaşayıp göreceğiz.

2020 hoş başlamadı. Bu da ister istemez sohbetlerimize ve yazdıklarımıza yansıdı. Fakat ümitsizlik olmasın. Mayıs-Haziran’a kadar üzerimizdeki bu panik havası geçer.

Bir turizmci olarak konuyu otellere bağlamak istiyordum; bağlayamadım :) o yüzden direk gireyim konuya.

Turizm sektörü, global krizlerden fazlasıyla etkileniyor. Oteller olarak, bizler de payımıza düşeni fazlasıyla alıyoruz haliyle.

Krizler kadar, getirdiği acıları da içselleştirdik galiba. Acıdan bahsederek mutlu olmak ise bir Ortadoğu geleneği. Biz de çok iyi yapıyoruz bunu… Birbirimizi arayarak ne kadar çok iptal olduğunu, yeni rezervasyon gelmediğini, daha büyük kriz beklendiğini konuşup, daha da çok korkutuyoruz kendimizi. Korkuyla kalmayıp üstüne bir de panik yapıyoruz.

İlk aksiyonumuz ise fiyatta oluyor; 2015’te başlayan krizde düşen ADR’larımızı (Ortalama konaklama geliri) daha yeni düzelmişken. Demek ki hiç ders almamışız…

Halbuki, talep 10 olduğunda, toplam talebin 2/10‘unu alıyorsan ve senden daha iyi bir diğer otel 8/10’unu alıyorsa, talep 5 olduğunda fiyatını indirsen bile, sen talebin 1/5’ini diğer otel de 4/5’ini alacaktır. Sonuçta daha düşük fiyata oda satmaktan başka bir şey geçmeyecektir elimize. Günü kurtarayım derken, gelecek yılları kaybederiz de farkına varmayız aslında.

Keşke, herkesin kaybettiği bir ticaret yerine, krizleri otellerimizi daha iyi duruma getirmek için bir fırsata çevirebilmeye başarabilsek. Ders alsak, aynı hataları tekrar edip “ezberlemesek”!

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha