Ziyaretçi sayısı 2 milyonu aştı, 46 rehber daha geliyor!

Ziyaretçi sayısı 2 milyonu aştı, 46 rehber daha geliyor!
19 Ağustos 2019, 09:49
Şanlıurfa’daki UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitepe, yerli- yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Dünyanın en eski anıtsal tapınağı olarak kabul edilen, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ndeki Göbeklitepe’ye, yerli ve yabancı ziyaretçi akını sürüyor.

12 bin yıllık geçmişiyle dünyanın en eski tapınağı olarak kabul edilen Göbeklitepe’de kazılar, 50 yılı aşkın süredir devam ediyor.

Bölgesel Turist Rehberleri Odası Başkan Yardımcısı Selim Bakır, Şanlıurfa’nın bu yıl turizminde altın yılını yaşadığını söyledi. Göbeklitepe’ye 7 ayda 2 milyon 100 bin turist geldiğini ifade eden Bakır, bu rakamın yıl sonuna kadar 4 milyona ulaşacağını tahmin ettiklerini dile getirdi.

128 rehbere ek olarak 46 rehber

Bölgeye gelen bireysel yabancı turist sayısında da artış olduğunu belirten Bakır şöyle konuştu: " Aşırı talep karşısında sorunlar yaşanacağını düşündük ama biz Rehberler Odası olarak tedbirimizi aldık. En başta bölgeyi tanımayan başka kentlerde rehberlik yapan; ancak bölgeyi bilmeyen rehberlere Göbeklitepe ve uzmanlık eğitimi kursu açtık. 75 kişi başvurdu ve 46 kişi kursa katıldı. Şu an 128 rehbere ek olarak 46 rehberi Göbeklitepe için eğitmiş olduk. "

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha