Zincir otel yöneticisi, dava açtıkları dolandırıcıların yöntemini anlattı!

Zincir otel yöneticisi, dava açtıkları dolandırıcıların yöntemini anlattı!
06 Temmuz 2019, 14:21
Ünlü otellerin fotoğraflarını ve sitelerini kopyalayarak vatandaşları dolandıranlar tatil sezonuyla birlikte gaza bastı. Türkiye'de de zinciri oteller bulunan bir turizm grubunun üst düzey yetkilisi dava açtıkları dolandırıcıların yöntemini anlattı.

Sosyal medyada ilan veren ve önemli çoğunluğu hayali olan şirketler, tanınmış bir otelin fotoğraf ve hatta ismini kullanarak, yarı yarıya fiyatlar sunuyor. Türkiye Gazetesi'ne konuşan uluslararası seyahat organizasyonunun yanı sıra Türkiye’de de zincir otelleri bulunan bir turizm grubunun üst düzey yetkilisi, benzer bir durumla ilgili dava aşamasında olduklarını bildirdi.

'Zaman daralıyor' diyerek kandırmışlar

Sosyal medyada kendi otellerinin ve uluslararası markalarının ismi kullanılarak verilen ilanlar bulunduğunu söyleyen yetkili “Bir dolandırıcı grup markamızı ve otel ismimizi, otelimizin fotoğraflarını kullanarak sosyal medyada ilanlar veriyor. Otelimizi ve grubumuzu tanıyanlar da ciddi zannederek bu kişileri arıyor. Bu kişiler ‘zaman daralıyor’ algısı pompalayarak insanlara acele karar verdiriyor ve peşinatın yatırılmasını sağlıyor. Tatili satın aldığını düşünen tüketici de kalan parasını otelde ödeyeceğini düşünerek geliyor tesisimize. İşte o zaman dolandırıldığını anlıyoruz birlikte ama bir daha o kişilere ulaşmak mümkün değil. Çünkü her hafta yeni telefon numarası kullanıyor ve ortadan kayboluyorlar. Dava aşamasındayız” dedi.

Sosyal medya uyarısı

Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Başkanı Aydın Ağaoğlu da sosyal medyadaki alışverişlerin yüzde 100’e yakınının yasaya aykırı olduğunu, yaz sezonunda sosyal medyanın otel ve tur ilanlarıyla dolu olduğunu, binlerce mağdur bulunduğunu ifade etti ve tüketicilere dikkatli olmalarını tavsiye etti. Öncelikle ilan veren tesisin TÜRSAB üyesi olup olmadığının kontrol edilmesi gerektiğini söyleyen Ağaoğlu “TÜRSAB’ın bir akıllı telefon uygulaması var. Tüketiciler onu indirmeli, ilandaki karekod telefona okutularak tesisin gerçek mi değil mi olduğu öğrenilmeli. Hatta TÜRSAB aranarak üye olup olmadığı öğrenilmeli. Ayrıca yine internette şikâyetlere de bakılmalı ama her şeyden önce güvenilir firmalar tercih edilmeli” diyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha