Zeki Apalı: Suni gündemler yaratıp oy toplamak için bize saldırıyor

Zeki Apalı: Suni gündemler yaratıp oy toplamak için bize saldırıyor
29 Ağustos 2017, 01:15
TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un yaklaşan seçimlerde oy toplamak için suni gündemler yarattığını ileri süren TUREB Başkanı Zeki Apalı, "Elinde malzeme yok, rehberlere saldırarak yol almaya çalışıyor" dedi.

TÜRSAB'ın 2016 yılında turist rehberlerine uygulanan "aylık taban ücreti"nin iptali için açtığı davada, mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine başlayan tartışmalara, Turist Rehberleri Birliği (TUREB) Başkanı Zeki Apalı'dan açıklama geldi.

"Başaran Ulusoy'un zafer olarak duyurduğu karar aslında bir şey ifade etmiyor"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un mahkemenin kararını, yaklaşan TÜRSAB seçimleri için malzeme haline dönüştürdüğünü söyleyen Zeki Apalı, "Kamuoyuna zafer kazanmış gibi duyurduğu sonuç, aslında hiç bir şey ifade etmiyor. Elinde malzeme yok, rehberlere saldırarak yol almaya çalışıyor" dedi.

"2015'te de aynı süreç yaşanmıştı"

Danıştay'ın 2015 yılında, yine TÜRSAB'ın başvurusu üzerine, yürütmeyi durdurma kararı verdiğini hatırlatan Zeki Apalı, yapılan itiraz neticesinde bir üst mercii olan Danıştay Dava Daireleri Kurulu tarafından yürütmenin durdurulması kararının kaldırıldığını anlattı.

Mahkeme kararının kesinleşmesinin Danıştay Dava Daireleri Kurulu'nun onaylamasıyla gerçekleştiğine dikkat çeken Apalı, "2015 yılında süreç anlattığım gibi tamamlanmasına rağmen böyle bir karar verilmesi sürpriz oldu. Tahminimiz, ya mahkeme önceki kararı görmedi ya da teknik olarak bir konu atlandı" dedi.

"Karar teknik olarak bir şey ifade etmiyor"

Verilen kararın sadece 2016 yılının taban aylık ücret uygulamasının durdurulmasıyla sınırlı olduğuna dikkat çeken Apalı konuyla ilgili şunları söyledi: "Geçtiğimiz 2016 yılında çalışmalar belirtilen taban aylık üzerinden yapıldı. Ücretler ödendi, SGK primleri yatırıldı. Teknik olarak alınan bu karar hiçbir şey ifade etmiyor. 2015'teki davayla ilgili Dava Daireleri Kurulları kararı açıklandığında, 2016 yılına ilişkin bu çelişki de ortadan kalkacaktır".

"Elinde malzeme yok, rehberlere saldırarak yol almaya çalışıyor"

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'u suni gündem yaratmakla suçlayan Apalı, yapılanların yaklaşan TÜRSAB seçimleriyle alakalı olduğunun altını çizerek şöyle devam etti: "2013 yılında seçim vardı, saldırdı; 2015 yılında seçim vardı saldırdı. Şimdi de 2017 seçimlerinde elinde hiçbir malzeme olmadığı için, TUREB'e ve rehberlere saldırarak yol almaya çalışıyor" dedi.

"Biz TÜRSAB üyesi acentanın hakkını koruduk, o bizi eleştirdi"

Başaran Ulusoy'un geçmişte de bir çok olayı saptırdığını ileri süren Apalı, iddiasına ilişkin şunları anlattı: "Yasamız 2012 yılında çıktı. Yönetmelik olmadığı için bir takım boşluklar oldu. Bu nedenle biz de Bakanlıktan denetmen talep ettik. Antalya'da yaptığımız, benim ve Bakanlık baş kontrolörünün de bulunduğu bir denetimde, taşıyıcı firmanın, seyahat acentasının haberi olmadan, TÜRSAB plakasını aracın önüne takarak kaçak tur yaptığını tespit ettik. Denetimi gören şoför, Manavgat Şelalesi'nde grubu bırakıp kaçtı. TÜRSAB'ın görevlisi de yanımızdaydı. Acentaya ulaştık, böyle bir turdan haberi bile yoktu. Turistlere hissettirmeden sürece müdahale ettik; arkadaşlarımızdan biri grubu gezdirdi, biz de bir transfer aracı bulup mağdur etmeden turistleri otellerine ulaştırdık. Orada Türk turizmini ve TÜRSAB'ı kurtarmak için elimizden geleni yapmamıza rağmen Başaran Bey basının önüne geçip 'Antalya'da acentalarımızın önü kesiliyor; turistler güneşin altında saatlerce bekletiliyor' diye demeçler verdi.

Yüz yüze geldiğimizde olayın içeriğini anlattım... Aynı zamanda TÜRSAB üyesi acentanın hakkını koruduğumuzu anlatıp, yaşanan olayın kendi suçları olduğunu söyledim. Çünkü o araç kiralık bile değildi. Acentanın tabelasını habersiz bir şekilde kullanan korsan bir araçtı.

Başaran Bey bir şey diyemedi. Aradan zaman geçti 2015 yılında, yine seçim öncesi, Kuşadası'nda Turizm İl Müdürlüğü kendi inisiyatifiyle bir denetleme yapmış. Bizim bilgimiz dahi yoktu. Buna rağmen çıkıp medyaya "TUREB otobüslerin önü keserek turizmi baltaladı" dedi. 45 derece sıcaklıkta insanları mağdur ediyorlar edebiyatı yaptı.

Bu saldırıların seçim dönemlerinde kasıtlı olarak yapıldığını görüyoruz. Acentelerin lehine olan çalışmalarımızı bile saptırarak kamuoyuna yansıtıyor. Yüz yüze geldiğimizde ise "Ben böyle bir şey demedim" diye inkar ediyor."

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha