Yusuf Hacısüleyman: Antalya'nın turist sayısı 2024'te de aynı kalır

Yusuf Hacısüleyman: Antalya'nın turist sayısı 2024'te de aynı kalır
05 Ocak 2024, 11:28
ATSO Yönetim Kurulu ve Oteller ve Benzer Konaklama Yerleri Meslek Komitesi Üyesi Yusuf Hacısüleyman 2024 yılı öngörülerini paylaştı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu ve Oteller ve Benzer Konaklama Yerleri Meslek Komitesi Üyesi Yusuf Hacısüleyman, 2024 yılı ile ilgili öngörülerini paylaştı. Antalya’da 16 milyonluk turist sayısına ulaşıldığına işaret eden Hacısüleyman, 2024 yılı beklentilerinin bu rakamın üzerinde olmadığını ifade etti. Hacısüleyman, “2023 yılında ziyaretçi girişi, yani pasaportlara baktığımızda şehrimizde 3.5 milyon civarında Rus vatandaşını misafir ettik. Aralarında 50 bin civarında fark var ama Alman misafir sayısı da hemen hemen aynı. 3.5 milyon diyebiliriz. Gelişen bir ülke ziyaretçi sayımız İngiltere. Yaklaşık 1 milyon 400 bin civarında. Yakın zamana kadar her yıl artış gösteren 1 milyon 200 bin civarında Polonya’dan misafirimiz var” dedi. 2024 yılı beklentilerinin bu rakamın üzerinde olmadığını belirten Hacısüleyman, şunları dile getirdi:

“2024’te rakamların daha yukarıda olması için bizim şehir olarak bir şeyler yapmış olmamız gerekirdi. Hiçbir şey yapmadan sadece günlük yaşantımızı devam ettirerek daha fazla misafir beklemek ticaretin tabiatına aykırı. Hiçbir şey yapmadan İngilizce bilen personel aramak gibi bir şey bu. Türkiye ziyaretçi sayısı bakımından dünyada 4. sırada. Dördüncü sırada olan bir ülkenin gençleri İngilizce veya başka bir dili bilmiyor. Okullarımızda bunu öğretecek yeteri sayıda eğitimcimiz yok. Ondan sonra personel arıyoruz” şeklinde konuştu.(Antalyasonhaber)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha