Yurtdışına çıkan Ruslara tur operatörlerinden uyarı!

Yurtdışına çıkan Ruslara tur operatörlerinden uyarı!
28 Eylül 2022, 08:34
Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri ülkede ilan edilen kısmi seferberliğin yurtdışı seyahatlere yansımalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya’da faaliyet gösteren tur operatörleri, ülkede ilan edilen kısmi seferberliğin yurtdışına seyahatlerde kısıtlama anlamına gelmediğini vurgularken, ancak seferberlik kapsamında olan ve celp kâğıdı gönderilen vatandaşları uyardı.

Seferberliğe tabi olanlar sınırdan geri çevrilebilir

Kısmi seferberlik nedeniyle ülkeden ayrılmak isteyen Rusların havalimanlarında kuyruk oluşturduğu ve birçok vatandaşın çıkmasına izin verilmediği iddialarını yanıtlayan tur operatörleri, Rusların çoğunun sınırdan çıkarken herhangi bir sorunla karşılaşmadığını duyurdu.

Russian Express tur operatörünün basın servisi tarafından yapılan açıklamada, sınırdan geri çevrilme gibi bir durumun söz konusu olmadığı vurgulanırken, ancak seferberliğe tabi olan ve Rusya Silahlı Kuvvetleri tarafından kendisine bildirim gönderilen bazı Rus vatandaşlarının pasaport kontrollerinde sınırdan geri çevrilebileceğinin de altı çizildi.

Benzer açıklama, tur operatörleri Anex Tour ve Intourist tarafından da yapılırken, Intourist, bazı durumlarda vatandaşlara turun ne zaman rezerve edildiğini sorduklarını ve dönüş biletlerini ibraz etmelerini istediklerini ekledi.

Aynı zamanda Space Travel tur operatörü başkanı Artur Muradyan, müşterilerinin yurtdışına çıkışlarında yazılı yasaklarla karşılaştıklarını aktarırken, ayrıca bazı turistlerin para kaybetmekten korktukları için turları iptal ettiklerini söyledi.

Daha önce Rusya Savunma Bakanlığı kısmi seferberlik sırasında vatandaşların yurtdışı seyahatlerinde herhangi bir kısıtlama öngörülmediğini açıklamıştı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha