Yurt içinde tatil yapan Rus turist ikinci tatile gidecek mi?

Yurt içinde tatil yapan Rus turist ikinci tatile gidecek mi?
13 Temmuz 2020, 12:03
Rus turizmciler, ülke içindeki destinasyonlara giden turistlerin ekonomik koşullar nedeniyle uçuşlar başlasa bile ikinci tatili yapamalarının imkansız olduğu görüşünde.

Rusya uluslararası uçuşları iki aşamada başlatmaya hazırlanırken, yurt dışı turlarının başlamasının sektör açısından yaz sezonunu “kurtarmaya” yetmeyeceği görüşü hakim. İzvestiya gazetesinin konuştuğu Rus turizmciler, sınırları açma kararının olumlu bir gelişme olduğunu, ancak güvenli ülkeler listesine Rus turistler arasında popüler olan destinasyonların da eklenmesini umduklarını söyledi.

ANEX Tour yetkilileri, "Turistlerin imkanlarını da dikkat almak lazım. Büyük bölümü zaten Rus sahillerine gitti. Onlar için ikinci kez tatil yapmak imkansız olacak. Halkın geliri düştü, ya ekonomik tatil peşindeler ya da hiç gitmiyorlar. Bu nedenle seferler başlasa bile talep patlaması beklemek zor" dediler.

TUI Russia Genel Müdürü Taras Demura, “13 ülkenin kriterleri karşılamasına memnun olduk. Ancak Rus turistler arasında popüler olan ülkelerin de listeye eklenmesi, sınırlamalar nedeniyle büyük zarar gören turizm sektörüne destek olur. Ayrıca çok sayıda Rusya vatandaşı sahillerde tatil yapabilir. Ülkemizdeki sahillerin kapasitesi sınırlı, yaz sezonu kısa” dedi.

Rozovıy Slon adlı turizm acentesinin müdürü Aleksan Mkrtçyan, sınırların açılmasının, kapasitelerinin üzerinde hizmet veren Rus sahillerini rahatlatacağını belirtti. Rus turizmci, ülkenin güneyindeki otellerin tamamen dolduğu ve fiyatların yüzde 50-100 arasında arttığı bilgisini verdi.

Mkrtzyan, “Türkiye’ye uçuşlar başlasa bile, bu artık sezonu büyük ölçüde kurtaramaz” ifadesine bulundu.

1001 Tour adlı şirketin yetkilisi Marya Leşçeva ise “Rusya’daki otellerin çoğunda sezonun geri kalanı için boş yer kalmadı. Anapa, Soçi, Kırım otelleri tamamen dolu. Talep çok yüksek, ancak satacak bir şey kalmadı” diye konuştu. (TurkRus)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha