Yurt dışı turist akışı %80 azaldı

Yurt dışı turist akışı %80 azaldı
29 Ekim 2020, 19:40
Rosturizm, Rus vatandaşlarının yurt dışı tatili oranının yüzde 80 azalacağını ve yurt dışı harcamalarının da düşeceğini açıkladı.

Rosturizm, tatil için ülke dışına giden vatandaşların, yıl sonuna kadar yüzde 80 azalmasını beklediklerini açıkladı.

Yurt dışı harcamaları da azalacak

Rusya Federal Turizm Ajansı Rosturizm Başkanı Zarina Doğuzova, bu yıl Rusya’dan giden turist akışındaki azalmanın yüzde 80’e varacağını ve aynı şekilde Rusların yurtdışına harcamalarının da azalacağını belirtti.

Her yıl 40 milyar ruble yurt dışı harcaması

Doğuzova, “Ortalama olarak Ruslar 35 ila 45 milyar dolar tutarında her yıl yurt dışına para çıkarıyor. Bu paranın önemli bir kısmı tatile harcanıyor. 2020 yılında Rusların yurtdışındaki seyahat ve harcamalarındaki düşüş, nesnel nedenlerle yaklaşık yüzde 80 olacak” açıklamasını yaptı.

Durum düzelirse sınırlar daha da açılacak

Rusya’nın uluslararası hava trafiğini kademeli olarak, eski haline getirdiğini, şimdiden 15 ülke ile sınırların açık olduğunu belirten Doğuzova, “Durum düzelirse, sınırlar giderek daha da açılacak. Bu iki taraflı olarak gerçekleşiyor ve Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi Rospotrebnadzor tarafından geliştirilen göstergeler hesaba katılıyor. Şimdiye kadar birçok ülke Rusya ve diğer birçok devlet için sınırlarını açmaya hazır değil” diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha