Yunanistan turizmini kurtarma planı!

Yunanistan turizmini kurtarma planı!
25 Kasım 2020, 08:35
Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, 2020 yılında yaşanan tecrübenin ardından, turizm için 10 yıllık bir stratejik planı hazırlama ve uygulamaya süreci başlatacaklarını söyledi.

Yunan Oteller Odası (HCH) ve Phocuswright tarafından düzenlenen 4. Uluslararası Ağırlama Forumu’nda (IHF) konuşan Bakan Harry Theoharis, turizmin küresel ölçekte yaşadığı darbenin ardından yapılması gerekenin; karanlıkta kaybolmaya izin vermemesi gerektiği olduğunun altını çizerek, “Işığa odaklanırsak her büyük kriz büyük bir fırsata dönüştürebiliriz” dedi.

Bu süreci değerlendiren Theoharis, “Özellikle Yunan turizmi için, sektörde yer alan profesyoneller ve çalışanlar için, mevcut sağlık krizi; vicdanlılık, görev bağımlılığı ve kardeşlerimizin parlamasını sağlamak için bir fırsattı, çalıştık. Yaz aylarında yaklaşık 5 milyon yabancı ziyaretçiyi ağırladık ve neredeyse titizlikle uyulan sağlık ve güvenlik kurallarını uyguladık” dedi.

Sektörün performansının, Yunanistan’ı Güney Avrupa’daki tüm turistik destinasyonların zirvesine taşıdığını öne süren Turizm Bakanı Harry Theoharis, bu başarı ile Yunanistan markasının her zamankinden daha etkili bir şekilde güçlendirmeyi başardıklarının altını çizdi.

10 yıllık stratejik planda ne var?

Bakan Theoharis, turizm bakanlığının halihazırda 10 yıllık bir stratejik plan oluşturma sürecine girdiğini açıkladı.

“Turizm sürekli değişiyor. Yeni gerçekler, Yunanistan’ın fethettiği lider rolü sürdürebilmesi için ayarlamalar, yenilikçilik ve yaratıcılık gerektiriyor” diyen bakan, bu çabalarla turizmin, ulusal ekonomi ve genel olarak toplum için hayati artı değer yaratma gücünü koruyabileceğini vurguladı.

Yeni finansman araçları ne olacak?

Yunan turizmine yönelik 10 yıllık stratejik plan, Kurtarma ve Dayanıklılık Fonu öncelikleriyle koordine edilecek. Bu önceliklere dayanarak, 2021’den başlayarak ve sonraki yıllar için yeni finansman araçları formüle edilecek. Bakan daha sonra iki terimin önemini vurgulayarak bunları; “sürdürülebilir büyüme” ve “dijital reform” olarak ortaya koydu.

Bu iki faktörün, ülkenin turistik geleceğini belirleyecek olan unsurların başında geldiğine işaret eden Bakan, “Böylece Yunanistan’ın önümüzdeki yıllarda güvenli bir şekilde küresel turizmin zirvesinde kalmasını sağlayacağız” dedi. (Turizmdatabank)

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha