Yunanistan'ın ensesindeyiz

Yunanistan'ın ensesindeyiz
24 Kasım 2018, 10:39
Polonya Varşova’daki “TT Warsaw”'' turizm fuarına katılan ALTAV Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu, tur operatörleriyle yaptığı görüşmelerden yola çıkarak Polonya turizm pazarındaki son gelişmeler hakkında önemli bilgiler paylaştı.

Akdeniz Bölgesi’ne en çok turist getiren 5. ülke olan Polonya’nın başkenti Varşova’da düzenlenen turizm fuarı “TT Warsaw” kapılarını 26. kez açtı. Fuarda Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Başkan Yardımcısı Mehmet Dahaoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Anna Bielecka temsil ediyor. Türkiye'nin 312 metrekarelik standında 16 katılımcıyla boy gösterdiği fuarda yaptığı görüşmeler ve izlenimlerini aktaran Dahaoğlu, 38 milyon nüfusu olan Polonya’da yurt dışına çıkan kişi sayısı 2017 yılında 6 milyon iken 2018 yılında 8 milyona yükseleceğini söyledi.

Türkiye 2. sıraya yükseldi

Tur operatörleriyle yaptığı görüşmeleri aktaran Dahaoğlu " 2015 yılında 500 bin, 2016 yılında 205 bin olan ziyaretçi sayımız yeniden yükselişe geçerek 2017 yılında 296 bin rakamını görüyor. 2018 sonu itibariyle ise ön görülen ziyaretçi sayısı 700 bin." ifadelerini kullandı. 2017’de en çok Yunanistan’a turist gönderen Polonya pazarında 2’nci sırada Bulgaristan, 3’üncü sırada İspanya bulunurken Türkiye ise 4’üncü sırada yer aldı. 2018’de ise Türkiye, Yunanistan’ın ardına yaklaşarak 2’nci sıraya yükseliyor. Sırasıyla Mısır 3’üncü, İspanya ise 4’üncü sırada yer buluyor.

Kayseri havalimanına direkt uçuşlar başlayacak

2017’de Antalya’ya TUI ile başlayan kış operasyonlarının 2018’de Coral’ın da başladığını ve İtaka’nın ayrıca Kayseri Havalimanı’na bu kış uçuşlar düzenleyeceği bilgilerini aldığını belirten Dahaoğlu, bölgenin en büyük Türk tur operatörü olan ve Türkiye’ye en çok turist getiren Coral Travel’ın Genel Müdürü Kaan Ergün'le yaptıkları söyleşiden de bilgiler paylaştı. 2015-2016 kriz yıllarında Oti Group olarak her türlü riski alarak operasyonlarını küçültmeme kararı aldıklarını belirten Ergün, diğer birçok operatörün tatil destinasyonlarını Türkiye dışında bölgelere kaydırırken kendilerinin ısrarla Türkiye sattıklarını ve bunun neticesinde bugün bu sayıları yakaladıklarını dile getirdi. 2018 yılında Akdeniz’e 145 bin, Ege ile birlikte 190 bin kişi getirdiklerini, kışın ise Katovice-Poznan-Varşova ve Gdansk’tan olmak üzere haftada 4 kez Antalya’ya uçuşlarına devam edeceklerini söyledi.

Talep olursa ek sefer konulacak

Ergün, 2019 yılının zor bir yıl olacağını Türkiye’de fiyatların geçen seneye göre arttığını ve erken rezervasyon indirimlerinin düşürüldüğünü bununla birlikte Yunanistan, İspanya ve Bulgaristan gibi pazarlarda fazla fiyat artışı olmadığının bilgilerini verdi. Türkiye için 2019 yılında aynı kapasiteye devam edeceklerini ve yine haftada 33 sefer Antalya Havalimanı, 5 sefer Gazipaşa-Alanya Havalimanı, 11 sefer Milas-Bodrum Havalimanı ve 2 sefer Dalaman Havalimanı ile toplam 51 uçuş hedeflediklerini söylerken talep olması durumunda ise ilave sefer koyabileceklerini bildirdi.

Uygun fiyatlar tercih sebebi

Pazarın diğer dinamikleri olan TUI ve İtaka Tour yetkilileri 2019 satışlarının çok iyi gittiğini ve Türkiye’nin tekrar altın yıllarına döneceğini söyledi. Diğer acente temsilcileri ise Polonyalı turistlerin, su parkları bulunan yüksek ‘Herşey Dahil’ standartlı modern oteller ve uygun fiyatlar sebebiyle Türkiye’yi tercih ettiklerini belirtti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha