Yunanistan'dan Türkiye'ye uçuşlar ne zaman başlayacak?

Yunanistan'dan Türkiye'ye uçuşlar ne zaman başlayacak?
16 Mayıs 2020, 11:22
Yunanistan aralarında Türkiye'nin de bulunduğu ülkelere yönelik uluslararası uçuş yasaklarının ne zaman kalkacağına dair açıklama yaptı.

Yunanistan, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu ülkelere uluslararası uçuşlara uygulanan yasakların 31 Mayıs’tan 14 Haziran’a kadar ve aşamalı olarak kaldırılacağını açıkladı.

Türkiye’ye uygulanan uçuş yasağı 14 Haziran gece yarısına kadar devam edecek. Türkiye-Yunanistan arasında karayolu ulaşımı ise devam ediyor.

Kara, hava, deniz ve demiryolundan ülkeye giriş yapacaklar için 14 günlük karantina zorunluluğu 31 Mayıs'a kadar sürecek.

Turistler ülkeye gelmeden 72 saat önce teste girecek

Yunanistan Sağlık Bakanlığı, ülkeye gelecek uçaklarda ve yurt içi gemi seferlerinde uygulanacak önlemleri de açıklamaya başladı.

Avrupa Birliği’nin parametreleri çerçevesinde uçak yolcularına maske takma şartı ile, turizmciler sıcak bakmasa da, uçağa binmeden ve kendi ülkelerinde 72 saat önce korona testi yapılması ile ilgili bir protokolün uygulanması söz konusu.

Yunan adalarına gidecek gemilerle ilgili düzenleme

Denizcilik Bakanı Yannis Plakiotakis’e göre 18 Mayıs’tan 14 Haziran'a kadar Yunan adalarına gidecek gemilere yolcu kapasitesinin yüzde 50’ye indirilmesi; kabinlere en fazla 4 kişilik aile olmadıkça tek kişi alınması, ateş ölçümü, sağlık formu doldurulması ve güverteler de dahil geminin her yerinde maske takma ve fiziki mesafe zorunluluğu getiriliyor.

Ayrıca koltuklu bölümlerde ön, arka ve yan koltuklarının boş bırakılması ve yolcu gemilerinde birer "korona kabini" bulundurulması şartları koşululuyor.

Bu uygulamalara devam edilip edilmeyeceğine 15 Haziran'dan sonra karar verilecek.

Gemi seferlerinin uğrayacağı zararın ise devlet tarafından karşılanması planlanıyor. (BBC Türkçe)

Yorumlar
Özdem Çobanoğlu
16 Mayıs 2020, Cumartesi 02:44
Merhaba haberinizde Yunanistan karayolu açık diyorsunuz ben Dedeağaç bölgesine gitmek istiyorum Türk tarafı geçişleri bırakıyormu??
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha