Yunan adalarında Türklere kapıda vize uygulaması sürecek mi?

Yunan adalarında Türklere kapıda vize uygulaması sürecek mi?
12 Mayıs 2024, 21:41
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'in bu hafta Ankara'ya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi bekleniyor. İki liderin masasında görüşülecek konulardan birisi de Türklerin Yunan adalarına kapıda vize alarak turistik gezi düzenlemesine olanak sağlayan uygulamanın devamlılığının sağlanması olacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 7 Aralık 2023'te Yunanistan'ın başkenti Atina’da düzenlenen Yüksek Düzeyli İş Birliği Konseyi nedeniyle Yunanistan’ı ziyaretinde ilişkilerde yeni döneme girildi.

Erdoğan’ın Yunanistan’ı son ziyareti sırasında Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis'la imzalanan 'Dostane İlişkiler ve İyi Komşuluk Hakkında Atina Bildirgesi'yle iki taraf da dostane ilişkileri ve barış içinde bir arada yaşama konusunda kararlı olunduğunu beyan etmişti.

Yunan adalarında kapıda vize uygulaması sürecek mi?

Türk vatandaşlarının 10 Yunan adasına seyahatlerinde 30 Mart tarihinden itibaren uygulanan kolaylaştırılmış vize prosedürü (kapıda vize) sürecinin devam ettirilmesi hususu da ele alınacak. Batı Trakya Türk Azınlığı ile Rodos, İstanköy ve Selanik’teki Türkleri ilgilendiren konuların gündeme getirilmesi öngörülüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis tarafından ziyaret sırasında bir ortak açıklama yapılması bekleniyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha