Yüksel Türemez: Tunceli’nin çekim gücünden komşuları da yararlanmalı

Yüksel Türemez: Tunceli’nin çekim gücünden komşuları da yararlanmalı
10 Ekim 2019, 13:09
Tunceli, Malatya, Elazığ ve Erzincan’ın kültür turizmi için önemli bir rota olduğunu belirten İstanbul Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez, bu konuda yaptıkları çalışmaları Turizm Ajansı’na anlattı…

İstanbul Boğaziçi Bölge Temsil Kurulu üyeleri ve TÜRSAB Komitelerinden oluşan bir grup seyahat acentası, Fırat Kalkınma Ajansı’nın davetiyle, 3-6 Ekim tarihleri arasında Elazığ ve Tunceli’de incelemelerde bulundu.

İstanbul Boğaziçi BTK Başkanı Yüksel Türemez’in liderliğinde gerçekleşen organizasyonda, seyahat acentalarına, Elazığ ve Tunceli’nin turizm potansiyeli tanıtıldı.

Organizasyona ilişkin değerlendirmede bulunan Yüksel Türemez, şu bilgileri verdi: “Daha önce Avrupa Birliği Erasmus projeleri kapsamında 5 destinasyon önermiştik. Bunların arasında Tunceli öne çıkmıştı. Biz de projenin sadede Tunceli’yle sınırlı kalmaması için; Malatya, Elazığ ve Erzincan’ı da dahil ederek bir rota hazırlayıp sunmuştuk. Bu çalışmalara destek veren Fırat Kalkınma Ajansı’nın da bölgeyi seyahat acentalarına tanıtma teklifi doğrultusunda kültür turu yapan seyahat acentalarıyla bölgeye ziyarette bulunduk.”

“Güvenlik sorunları aşılmış”

Geçmiş yıllarda yaşanan güvenlik sorunları nedeniyle Tunceli, Erzincan, Malatya, ve Elazığ’ın turizm potansiyelinin ortaya çıkarılamadığını anlatan Yüksel Türemez, “Güvenlik sorunlarının aşılmış olduğunu görüyoruz. Tedbir amaçlı bazı denetimler devam ediyor olsa da bölgenin güzellikleri karşısında bunların katlanılabilir hale geldiğini düşünüyoruz” dedi.

“Tunceli’nin çekim gücünden Elazığ, Malatya ve Erzincan’ın da yararlanması lazım”

Tunceli’nin turizmde yükselen bir destinasyon haline geldiğine dikkat çeken Yüksel Türemez, “Amacımız Tunceli’nin yarattığı çekimden Elazığ, Malatya ve Erzincan’ın da yararlanmasını sağlamak. Kültür turlarında ortalama üç gece olan konaklama süresini 5 geceye çıkarmak öncelikli hedeflerimiz arasında yer alıyor” dedi.

“Altyapı sorunu yok!”

Yüksel Türemez bölgenin konaklama kapasitesi ve ulaşım altyapısına ilişkin de şu bilgileri verdi: “Elazığ ve Malatya konaklama açısında oldukça müsait. Tunceli’deki konaklama sorunlarının da yakın zamanda çözüleceğini düşünüyoruz. Bu konuda çeşitli yatırımların olduğu bilgisini aldık. Diğer yandan Erzincan, Malatya ve Elazığ’da havalimanları var. Tunceli de Elazığ havalimanını kullanıyor. Bir havalimanından girip diğerinden çıkılan turlar için bölge oldukça avantajlı”.

“Yabancıların ilgisini çekmeliyiz”

Bölgenin ağırlıklı olarak yurt içi kültür turları tarafından tercih edildiğini belirten Yüksel Türemez, sözlerini şöyle tamamladı: “Yakın bir gelecekte yabancı turistlerin de ilgi göstereceğini tahmin ediyoruz. Bunun için de destinasyonların hikayelerinin daha iyi anlatılması gerekiyor. AB Erasmus projesinin de bu doğrultuda ilk adım olacağını düşünüyorum.”

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha