Yıldıray Karaer: Türkiye turizmde artık pahalı ülke!

Yıldıray Karaer: Türkiye turizmde artık pahalı ülke!
07 Haziran 2023, 10:56
Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer turizm sektörüyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Grand Park Lara otelde düzenlenen Turizmdays.com 4. Yazarlar Buluşmasının konuğu oldu.

Turistler yüksek fiyatlar sebebiyle aparta dönüyor

Karaer, iki yıl süren pandemi ve ardından ekonomik durgunluk ile Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın hem ülke ekonomilerini hem de turizm sektörünü olumsuz etkilediğini söyledi. Karaer, şöyle konuştu: ‘’Tur operatörleri ile otelciler arasında fiyat konusunda sorunlar yaşanıyor. Tabi her alanda maliyetlerin artmasıyla birlikte fiyatlar da yükseldi. Türkiye’de fiyatlar yüksek olduğu için Belçika ve Hollanda’dan taşıyacağımız yolcu sayısında yeni planlamalara gittik. Turist yüksek fiyatlar nedeniyle aparta dönüyor. Türkiye artık pahalı bir ülke haline geldi. İki yıl süren pandemi sonrası herkesin para kazanması lazım. Çünkü özellikle özel bankalar kimsesinin gözünün yaşına bakmıyor; kredisinin ödemesini alıyor, sonra tekrar kredi vermiyor. Bu nedenle turizmdeki tüm oyuncular pandemi döneminden kalan kredilerini ve borçlarını kapatabilmek, aynı zamanda bütçelerini gerçekleştirebilmek için para kazanmaya; bunun için de fiyat düşürmemeye çalışıyor. Bu nedenle turizm pazarı daha çok çeşitlendirilmeli. Turizmin tüm alanlarında, havacılık, otelcilik ve tur operatörlüğünde de durum aynı.’’

Yorumlar
Kara kartal
07 Haziran 2023, Çarşamba 01:36
Avrupali cok daha ucuz olan ülkelere yöneliyor mesela bizim Turizmcilerin pahali oldugunu iddia ettikleri yunanistan bile cok daha ucuz plajlar ücretsiz halka acik yiyecek ve icecek cok daha hesapli. TL mevcut durumda Euro ve dolar'a göre cok degerlendi.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha