Yılbaşı yaklaşırken rezervasyona sarıldılar

Yılbaşı yaklaşırken rezervasyona sarıldılar
13 Kasım 2021, 09:36
Yılbaşı tatili yaklaşırken Rusların yurtdışı turlarına yoğun artış yaşanıyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Dmitry Gorin, ülkedeki vatandaşların yılbaşı tatillerinde tur taleplerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 30 arttığını belirtti.

Gorin, Rusların seyahat talebindeki artışın birkaç faktörden kaynaklandığını belirterek, “Ülkeler giderek sınırlarını açmaya başlarken aynı zamanda daha net giriş kuralları belirledi. Böylece turistlerin birçoğu seyahatini planlarken kendilerine daha fazla güveniyor. Aynı zamanda seyahat sigortası sahibi turist oranı yüzde 50’ye ulaştı. Yakın zamana kadar turistlerin sadece yüzde 10’u bu sigorta ürünüyle ilgileniyordu. Bununla birlikte döviz kurlarında istikrar sağlanması da dış turizm taleplerine yansıyor” diye konuştu.

ATOR Başkan Yardımcısı, bu yılki yeni yıl tatil turlarında ortalama maliyetin artacağından emin olduklarını vurgularken, Rusya’da zaten son 20 yılda tur maliyetlerinin düştüğü bir tek yıl bile geçmediğini, enflasyon, yükselen döviz kuru, yakıt fiyatları ve vergiler nedeniyle her yıl tur maliyetlerine zam yapıldığını söyledi.

“Özellikle yeni yıl tatilleri yoğun talep nedeniyle daha da fazla fiyat artışına sahne olacak” diyen Gorin, hareket tarihine yaklaştıkça dinamik fiyatlandırma nedeniyle tur maliyetlerinin artacağını, özellikle popüler lüks otellerin konaklama fiyatlarının yüzde 15 ve daha fazla zamlanacağını sözlerine ekledi.

TUI Russia, Mısır taleplerinin yüzde 29’luk pay ile satış sıralamasında ilk sırada yer aldığını belirterek, bu ülkeyi yüzde 27 ile Türkiye’nin izlediğini, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Rusya içi tatil taleplerinin de yüzde 16 ile üçüncü sırayı paylaştığını iletti.

Antalya‘ya bir haftalık yılbaşı tatilinin minimum maliyeti kişi başı 23 bin ruble olarak kaydedilirken, Mısır için bu rakam 42 bin ruble, BAE için en düşük 50 bin, Maldivler için ise en düşük 95 bin ruble rakamlarına ulaşıldı.

Küba’da yılbaşı tatilini geçirmek isteyen Ruslar için ise bir haftalık kişi başı tatil maliyeti en az 113 bin rubleye mal oluyor.

Sınırların kapanacağı ve yeni kısıtlamaların getirileceği korkusunun Rusları kalkıştan bir gün önce tur satın alma eğilimine yönelttiğini ifade eden tur operatörü yetkilileri, bu yıl yoğun kış tarihleri için ilk rezervasyon başvurularının haziran ayında gerçekleştiğini, eylül sonunda taleplerin keskin bir şekilde arttığını ifade etti.

Mısır’ı yeni yıl tatil taleplerinde lider destinasyon seçen TezTour, bu ülkenin tüm yılbaşı rezervasyonlarının en az yüzde 35’ini oluşturduğunu, ardından yüzde 20 ile Türkiye ve BAE’nin geldiğini, Maldivler’e olan talebin de yüzde 15 olarak kaydedildiğini ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha