Rota

'Yıl sonuna kadar bütün dosyalar bitirilecek'

'Yıl sonuna kadar bütün dosyalar bitirilecek'
25 Eylül 2018, 12:41
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy Mardin'de kahvaltıda gazete yazarlarıyla bir araya geldi. Ersoy, turizmdeki çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hürriyet'ten Ertuğrul Özkök'ün köşesinde aktardığı bilgilere göre Bakan Mehmet Ersoy, CEO gibi çalıştığını söyledi. Etrafındaki insanları CMO (pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı) zihniyetiyle çalışacak insanlardan oluşturduğunu belirten Ersoy 'Niçin yapılamaz değil, nasıl yapılır zihniyetiyle çalışıyoruz.' zihniyetiyle çalıştıklarını dile getirdi. Ersoy " Mesela karar aldık. Bu yıl sonuna kadar bakanlıkta bekleyen bütün dosyaları (olumlu veya ret) karara bağlayacağız.”" diye konuştu.

Kapadokya özel otorite haline geliyor

Bakan Ersoy Kapadokya bölgesiyle ilgili de önemli bilgiler verdi: " Kapadokya bizim çok önemli bir bölgemiz. Orayı daha da ileri götürmek için ‘özel bir bölge otoritesi’ haline getireceğiz. Şimdiden çevredeki birçok valilik de bu otorite kapsamına girmek için başvurdu.”

'Bu bölgeye hayatımda ilk defa geliyorum'

Bakan Ersoy Diyarbakır ve Mardin gezisiyle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bu bölgeye hayatımda ilk defa geliyorum. İlk izlenimim şu. Çok farklı bir kültür. Çok farklı ve çok renkli. Tabii ki turizmci olduğum için hemen o gözle bakmaya başladım. Gördüğüm şu. Burada bizim açımızdan çok kıymetli bir şey var. Başka yerde kopya edilemeyecek bir zenginlik. Güvenlik güçlerimiz teröre karşı burada üstüne düşeni başarıyla yapmış. Vatandaş sokağa çıkıyor. Bu bölgede görev artık bizde. Bir kültür ve turizm insanı olarak söylüyorum. Buradan dünyaya anlatacağımız çok hikâye var. Mesela Göbeklitepe’nin hikâyesi. Zerzevan Kalesi, Dara hikâyesi. Bu hikâyeler ve kimse tarafından kopya edilemeyecek eserleri var. İlk işimiz bu hikâyeyi anlatmak. Bu eserleri tanıtmak. Burada ilk hedef ticareti ayağa kaldırmak, bölgeye para girmesini sağlamak. Bunun için de ilk odaklanacağımız şey iç turizmin canlanması. Mardin’de ekim sonuna kadar rezervasyonlar dolu. Bu çok önemli bir gelişme. Türkiye’de 6 turizm konsantrasyon bölgesi kurmuştuk. Bu gezi sırasında valiyi ve buradaki yetkilileri dinledim. Heyecanlarını gördüm. Anlattıklarından etkilendim ve Diyarbakır’ı da merkez haline getirmeye karar verdik. Burada ilk hedef ticareti ayağa kaldırmak, bölgeye para girmesini sağlamak. Bunun için de ilk odaklanacağımız şey iç turizmin canlanması. Bu zaten başlamış durumda. Mardin’de ekim sonuna kadar rezervasyonların dolu olduğunu söylediler. İç turizm dış turizmi de getirecektir.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha