Yıl sonuna kadar 400 otel STS alacak…

Yıl sonuna kadar 400 otel STS alacak…
26 Ocak 2023, 11:30
Antalya'da 50 otelin Sürdürülebilir Turizm Sertifikası'nı aldığını söyleyen Kavaloğlu, “Bu ayın sonunda sertifika alan otel sayısı 100'e çıkacak” dedi.

Küresel Sürdürülebilir Turizm Konseyi (GSTC) ile Sürdürülebilir Turizm Programı anlaşması yapan ilk ülkenin Türkiye olduğuna dikkat çeken Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı Kaan Kaşif Kavaloğlu Sürdürülebilir Turizm Sertifikası konusunda ciddi bir yolun alındığını söyledi.

Türkiye'nin salgın sürecinde hayata geçirdiği Güvenli Turizm Sertifikası'nın turizme katkısının önemli olduğuna değinen Kaan Kaşif Kavaloğlu, Güvenli Turizm Sertifikası’nın hala devam ettiğini ve turizme ciddi katkılar sağladığını belirtti. Güvenli turizmin ardından, GSTC ile Sürdürülebilir Turizm Programı anlaşması yapıldığını aktaran Kavaloğlu, anlaşmanın dört evreden oluştuğunu, ilk evreyi bu sene itibarıyla tamamlayacaklarını duyurdu. Böylece çevreye olan duyarlılığı ve sistemin sürdürülebilir olduğunu tüm dünyaya kanıtlayacaklarını, buna önderlik yapacaklarını ifade etti.

Sadece Antalya'da 50 otelin Sürdürülebilir Turizm Sertifikası'nı aldığını söyleyen Kavaloğlu, “Bu ayın sonunda sertifika alan otel sayısı 100'e çıkacak. Yılsonuna kadar 400 otelin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bu anlamda dünyada bir ilki başarıyoruz” ifadelerini kullandı. Türkiye'yi tercih eden turist profilinin yüzde 70'ini, daha önce ülkede tatil yapanların oluşturduğuna işaret eden Kavaloğlu, Sürdürülebilir Turizm Sertifikası ile Türkiye'ye daha önce gelmemiş kişilerin de tatile gelebileceğini vurguladı. Kavaloğlu, Türkiye'nin dünyanın en güzel coğrafyasında olduğunu ve bunun turizm hareketi şansı sağladığını belirterek, çevreye verdikleri önemi sürdürmek istediklerini anlattı. Güvenli Turizm Sertifikası'nın kurallarının çoğunluğunun salgın bitse de devam edeceğini kaydeden Kavaloğlu, “Türkiye, turizmde dünyada herkese örnek olacak bir programı gerçekleştiriyor. Sürdürülebilir Turizm Programı ile turizmde çok ciddi anlamda ön plana çıkacağız. Türk turizmini sürdürülebilir kılma anlamında çok değerli bir program” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha